Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(Jindriska, 21. 12. 2017 21:25)

Júúúú! Odpověď, děkuji!
A tedy - co z toho ti majitelé chladnokrevníků mají od ostatních "dobytčích jednotek", že jim největší měrou "drží prdel" příjmu?
Kdo jim vyjedná u as.zemědělců větší lobbing, za to že i hafla a shetland pony je dobytčí jednotkou se stejnými vymoženostmi???
Kolik budou ostatní svazy platit schchk do pokladny na ceny výstav, soutěží, cesťáky, apod.?
Co kdybychom se začali chovat svazově a tržně?
Vznáším podnět, prosím o respektování dotazu.

Re: Re: Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(linda, 24. 12. 2017 7:18)

Nic z toho nemají. Každý chová na základě své dobré vůle, tudíž může kdykoli přejít z chlaďasů na šetlandy či hafly, pokud se mu to zdá lepší. Koně z hospodářských zv. nelze vyjmout, dokud slouží jako ofic. jatečné zvíře. Pokud to "nedomazlíkujem" jen na utracení, hrobečky a kafinu, není se čeho bát.

Linie Hubert Nero

(Petra Horváthová, 31. 10. 2017 10:42)

Zdravím všechny chovatele a milovníky SN. Chtěla bych se zeptat, zda je nějak zajištěno pokračování linie Hubert Nero, zda jsou vykoupeni nějací hřebečci s předpoklady na uchovnění, s úhynem plemeníka 2959 Habas přišel chov SN o posledního žijícího plemeníka této linie, což je velká škoda a významná ztráta. Není nějak v rukou svazu v takovéto situaci nařídit majiteli takovéhoto zvířete jeho zařazení do inseminace, aby byl zajištěn dostatek potomstva? Přijde mi to veliká škoda, abychom takto přicházeli o pokračovatele takovéhle významné linie (2415 Hugo, Hubíři ...).

Re: Linie Hubert Nero

(linda, 1. 11. 2017 10:43)

V testu v Tlumačově je hřebec Gabriel po Habas. Jinak mám za to, že žijeme ve svobodné společnosti a nelze soukromému majiteli hřebce cokoli nakazovat, hlavně pokud nelze zaručit v pořádku vrácení hřebce z inseminace ( viz Nacho Salazar). Sám Habas byl od počátku soukromý, stál u 3 majitelů a potomky měl. Co z mého pohledu je reálné, pokud jde o poslední hřebce ohrožené linie - pokud se ho majitel rozhodne prodat, měl by to oznámit dostatečně veřejně, případně přímo Svazu, aby měly možnost ho koupit hřebčince ( možnost inseminace) nebo takové soukromé osoby, které jsou schopné mu zajistit dostatečnou základnu klisen k připouštění.

Re: Re: Linie Hubert Nero

(Tom, 6. 11. 2017 21:49)

Svobodně budeme mít za chvíli dvě linie. A ještě svobodněji budeme příbuzensky připouštět :D.

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:06)

Á, věštec. Co ví, jak vše bude. Jak nás děsili po roce 2000, že nám vyhyne Bravo. A kolik jich je :-D

Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Jindriska, 20. 12. 2017 9:46)

Bravo. Hm. Ono všechno má svoji genezi neboli vývoj. Takže historie je asi taková: jediný žijící (poté, co uhynul jediný potomek v chovu Brynes) Brys nebyl oblíben nestorem novodobé rekonstrukce chovu slezského norika, protože nepředstavoval model "koně, pod kterého fouká". Prostě klasický zaprcatělý buban s louplou zádí, haluzák jak poleno, i když na slabší noze než importovaní holanďani. Ale dříč s klidnou hlavou, o kterém se pochvalně zas vyjádřil jiný nestor tlumačovské kavalerie.
A protože ten reálný provoz a možnost inseminace vygenerovaly na české straně několik super, ale spíš ultradobrých potomků do provozu těžeb, na pole, do soutěží, i když s jednou malou chybkou vzhledu, ale bez vady "funkčnosti", a jeden z nich byl majitelem přihlášen do předvýběru hřebců, kde bohužel jako správný slezskonorický buban ve dvou a půl letech hřebec SPLŇOVAL radou stanovené míry, ale opticky působil na jednoho(!) člena komise (který je dnes deklarovaným alkáčem) jako "přerostlý hafling", přestože majitel argumentoval tím, že linie nemá krom Bryse žádného dalšího aktivního hřebce, že předmětnému jedinci může rada (pokud se přes naměřené míry zdá někomu malý :-) )udělit výběr třeba jen na rok, než bude další vybraný hřebec - nevybrali. Hřebec za rok "o rok" zmohutněl a stal se provozem jednoznačně prověřeným a v testu by si ostatní "namazal na chleba". Kubíky "baštil" se přesvědčením jeho linii vlastní (kdo zná Bryneta, Bryse Sl., Bigora, Baramise a další, i klisny béčkové - ví, co je tím sděleno) a s takovým přesvědčením o záměru jej za rok předvedl znovu výběrové komisi majitel s těmi samými argumenty a ještě navíc deklarovanými užitkovými vlastnostmi (jako je i krmitelnost, ošetřování podkovářem, ochota a další). Nebyl mu udělen výběr. Nebyli žádní další béčkoví do testu, ale argument absence zástupců B linie už byl vyslyšen a člen komise vykoupil před rokem hřebečky nahonem sesbírané a v dalším roce tu byl zástup Bigor, Biskup, Brynet.
Je to pryč, plyne z toho mnohé ponaučení, např. že chovatelé cítí, že s nimi často někdo "montuje" a proto také pak vypadá chuť/nechuť někomu vyhovět, i když se vlastně všichni hlásí k tomu samému - a to je chov a rozvoj slezského norika (nebo belgika nebo norika, to je vlastně jedno).
Ponaučením také je, že věci se dávají do pohybu vždy nějakým "spouštěčem", jen na něho NĚKDO musí mít ODVAHU A HLAVU, intelekt, a pak je tady ta naše česká sviňárna - VYKRÁST MYŠLENKY. Pak se nemůžeme divit, že se vykrádáme navzájem, ztrácíme chuť a sílu zlepšovat a jen udržujeme něco, co se stejně hroutí pod heslem "neviditelná ruka trhu", což je heslo národa žijícího v jiných kontinentálních podmínkách a na ukradené mega půdě Indiánům, kterou nemuseli promyšleně zvelebovat jako malou českou zahrádku s jejíma zvířátkama.
Závěrem chci sdělit, že mohu zveřejnit jména za výše vyjádřené postavy skrze jejich posty, ale nechce se mi, protože lepší je na rovinu se bavit o velkém teátru, kterému někteří více, někteří méně dělají šašky nebo krále.
V každém případě - pokud má některá linie jakoby "zajít", tak asi nestojí za to, když ji sami chovatelé nechtějí. Už mi to bylo jednou řečeno. Pak si musí chovatelé rozmyslet, jestli se hlásí k zachování regenerovaného slezského norika, z "dílny" velkého Mistra pana Petrtýla, který měl vizi a podmínky socialistického státu, nebo půjdou cestou jepičího života evropsky nevýznamné skupinky několika koní, které spolkne časem univerzální PK českého chladnokrevníka, protože nebude nic, co by SN dělalo výjimečným.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 24. 12. 2017 6:42)

Tak to je a bude. O co chovatelé, případně ti, co tahají za nitky nestojí, to zmizí.
Mohli jsme obnovit linii Norbert, mělo to svůj začátek, ale někomu nahoře to leželo v žaludku tak, že to zamázl. Asi že to nebylo z jeho hlavy. Zbylo pár SN kobyl puštěných Falstrem, nakonec hříbata z toho nepatřící do žádné PK. Jak si to uděláme, takové to budeme mít.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 24. 12. 2017 6:57)

A upřesnění k Bravo: ať už měl p. Petrtýl st. názor na Brysa jakýkoli, faktem zůstává, že záchrana té linie je zásluhou právě jeho 4 synů z Klokočova - Biskup, Brynet, Bigor a Brys sl. mají svůj původ právě zde. Takže význam nemá, co si kdo myslí nebo říká, ale vždy jen to, co udělá.

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:28)

Víte, ono je to dvousečné. Nemusí se manipulovat jen majiteli hřebce ohrožené linie, aby ho zdostupnil podle libovůle majitelů klisen. Dají se i dotace na klisny nastavit tak, že budou mnohem výraznější ve prospěch klisen pouštěných hřebci ohr. linií ( na převážení za hřebcem přes celou republiku třeba), ale jen symbolické na ten zbytek. Ty úvahy už tu byly. Tak do toho rýpejte, třeba se dočkáte.

Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 10:53)

Já třeba s klisnami cestuji na ne zrovna krátké vzdálenosti, ale pokud jedu s klisnou přes 5 hodin jednu cestu, je pro mě výhodnější klisnu u hřebce ustájit. Bohužel u Habase mi to nebylo doporučeno. Takže to není o nás majitelích klisen, že bychom nebyli ochotni cestovat, je v tom i druhá strana, bohužel.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 13:49)

Tak já mám pohled zase ze své strany. Když byla Randolf zařazena mezi ohr. linie a její hřebci do GZ, se zvýšenou dotací na klisny, jako majitelce Regenta mi přistáli na dvoře 3 chovatelé z vesnice nedaleko ( dva z toho aktivní) s tím, že na něj jdou podívat a že " by Svaz měl majitelům těchto hřebců nakázat, aby je dali k dispozici na stanici, kde se více pouští anebo do inseminace". O pár let později, když Regent odjel na stanici do V. Karlovic, kam ti chovatelé jezdí pouštět, kupodivu nevyužili tohoto hřebce, ale pustili Steimanem. Vrtkavá je přízeň chovatelů, většinou je kolem všeho spousta úvah a nic víc. Na stejné stanici stojí hřebec ohr. linie a běžný hřebec, a kolik jich pustí tím běžným, ikdyž není problém z hlediska příbuznosti a temperament obou je srovnatelný.
Mě jen udivuje úvaha "majiteli hřebce něco nakazovat". Proč ne úvaha "nakazovat majiteli klisny"? Nakonec ten hřebec je cenný ohrožený genofond, klisen až tak málo není...

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 14:01)

Polopaticky vyjádřeno: Majitel klisny nemá odvahu na pár dní po dobu připouštění svěřit svoji klisnu do ustájení v místě, kde je hřebec - a majitel hřebce ohr. linie má mít odvahu ho zapůjčit jinam na celou připouštěcí sezonu nebo déle? Když to "nedopadne", co pak s tím?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 15:45)

Liduš, Regent už je pro mě opravdu hooodně hooodně z ruky. O Habasovi jsem přemýšlela dlouhou dobu, ale byla jsem varována, ať tam kobylu nenechávám (od více lidí) natož kobylu s prckem. Kdyby mi to řekl jeden člověk, tak ještě přivřu oči. Já zatím nemám možnost jezdit s kobylou 150 km obden na připuštění, třeba časem. Tady stačilo třeba jen nechat hřebce odebrat, pokud u majitele nejsou podmínky pro ustájení klisen. Určitě majiteli nikdo nemůže nařídit, aby půjčil hřebce do neprověřených podmínek, myslím, že je tu spousta chovatelů, kteří jsou spolehliví a u kterých mohl hřebec část sezóny pobýt.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 15:49)

Druhá věc je, že málokterý majitel hřebce je ochoten riskovat ustájení klisny s malým hříbětem. Měla jsem takto klisnu u Nippura a nepřála bych nikomu vidět, v jakém stavu jsem kobylu a hlavně hříbě našla při neohlášené návštěvě po pár dnech.
Tímto se výběr hřebce také velmi zužuje, navíc cestovat s hříbětem několik hodin je pro prcka také riziko. Naštěstí jsou chovatelé, kterým mohu kobylu svěřit bez nejmenších obav.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 19:24)

Já bych nechala Habase už spát, bude Gabriel a věřím, že bude dle majitele chovatelům určitě dostupný.
Jiná věc je, že nemůžu od nikoho očekávat a chtít, aby mi vyšel vstříc - to je každého jen dobrá vůle a nemusí ji mít. Stojím -li tak silně o konkrétního hřebce - a vím, že tam není možné ustájení s hříbětem, dám kobyle rok pauzu, aby tam jela bez hříběte. Plus cokoli dalšího kolem toho řeším s majitelem toho hřebce - tyto stránky mi v tom nijak nepomůžou.
Taky je třeba vzít v potaz, že ne každý chl. hřebec jde odebrat, nebo má semeno vhodné pro inseminaci. Jsou i takoví, co mají problém skočit živou kobylu..

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 20:00)

Tady je totiž ještě ta skutečnost, že soukromý plemeník není totéž co hřebčincový, u kterého je jasné, že pouštět bude, pokud to půjde. U soukromých se může stát, že majiteli je fuk, jestli hřebec bude pouštět - může ho mít na práci, nemusí mu ani obnovit licenci. Případně ho má na své klisny s žádným zvláštním zájmem pouštět cizí, natož je ustajovat. Nebo ani držet plemeníka hřebcem, jako se stalo u Habasova polobratra Harma, který byl do roka valachem, pač ho majitel koupil jako koně pro sebe, ne pro plemenitbu. Nic z toho nelze majitelům zazlívat, je to jejich soukromé vlastnictví. Stejně jako se nikdo nepozastavuje nad tím, že někdo koupí uchovněnou tříletku, zařazenou do GZ, a za celý život ji nepřipustí, pač ji nekoupil na chov. Tak to prostě je - a nevidím v tom nic špatného.

Svod ve 4 letech

(Monika , 29. 10. 2017 21:50)

Zdravím, jdu si k vám pro radu. Mám klisnu (na jaře 4 roky). Letos jsem s ní neudělala svod ani zkoušky kvůli úrazu. Alespoň ten svod jsem s ní chtěla ve 3 letech udělat. Je možné zaplatit si komisaře, který by mi klisnu poměřil ještě letos doma, nebo musím na oficiální svod, příští rok? Díky

humpolec

(David, 2. 10. 2017 20:56)

jedna velka komedie tech starych dedku co to tam měli na povel.kteri mají pravidla jak se jim to hodi a ne jak jsou stanoveny a preferuji hřebčíny a soukromnici mají smulu.Divaci nikde,vlajky zadne a vyhrymizerne,fakt pekna republika.

Re: humpolec

(Petra, 11. 10. 2017 13:00)

Mě by zajímalo, kdo vymýšlí pravidla. Docela mě překvapilo a pozastavila jsem se nad tím, jaktože v těžkém tahu na váze 1800 kg soutěží teprve čtyřletá klisna. Bez ohledu na to, odkud byla a kdo s ní jel, mi to přijde nevhodné, vzhledem ke stáří koně a plemeni, které je pozdnější. Přijde mi nanejvýš nevhodné takto mladé zvíře zatěžovat v takovéhle soutěži. Měla jsem za to, že v těžkém taho může soutěžit kůň starší 5 let.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »