Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Nový plemeníci

(Míša, 5. 2. 2018 6:33)

Určitě pošli, pěkných fotek není nikdy dost.

Zápis????

(David, 30. 1. 2018 20:45)

Zdravím kdy a kde najdeme zápis z posledních dvou schůzi?????????????????Stameric a Klokocova?

Re: Zápis????

(Míša, 31. 1. 2018 19:14)

Do konce týdne bych měla oba zápisy mít. Ihned pak budou k nahlédnutí zde na stránkách

Pravidla

(Jiri, 21. 1. 2018 20:43)

Tak jak to vypada s tou úpravou soutěžních pravidel, konalo už se nějaké jednání aby to do sezony bylo?

Mazání koní z PK

(linda, 11. 12. 2017 12:14)

Jen malá připomínka k vedení plemenných knih, které vede ASCHK.
Nelíbí se mi, že z ní mizí i koně uchovnění s úspěšně složenými ZV - konkrétně se toto týká i klisny z našeho chovu - SN 54/626 Samara po Neguš. Za takovými klisnami, s uvedenými mírami a výsledky ZV je chovatelská práce a patří do portfolia jak svého otce, tak i matky. Že PK po čase neobsahuje nechovné hřebce a valachy, se dá pochopit, ale uchovněné klisny ( něčí dcery) by z PK mizet neměly. Svým způsobem ji to znehodnocuje.

Re: Mazání koní z PK

(Petra, 3. 1. 2018 12:44)

Stejně tak nevím, proč nemá Streimur v PK zapsaného syna, který je uchovněn na Slovensku, není to škoda. Například u Navara uveden je.

Re: Re: Mazání koní z PK

(linda, 4. 1. 2018 11:38)

Tak ohledně hřebců plemeníků je v PK podivností víc. Navaríno po Navar byl uchovněný na Slovensku, zde nemá oprávnění a je v PK jako syn plemeník, ale nemá zveřejněné ani míry. U Nacho Salazara v tom případě chybí Nerot, též uchovněný na Slovensku, bratr Nacha bečvanského. Zato u Ramgoše chybí zde uchovněný Ron - a to v plemenitbě byl, má v PK syna Roky. Naopak jsou v PK plemeníci Nacho bečvanský a Sylván, kteří zde nikdy nepůsobili - byli prodáni hned po uchovnění na Slovensko. Ve starších hřebcích pak přibyl po Neugot z Netolic-4 syn Neugen, taky zřejmě působící na Slovensku dřív - ne zde. Je v tom guláš. Nechápu přimotávání slovenských plemeníků bez rozlišení, že nebyli vybráni pro PK zde - a naopak mizení koní uchovněných u nás, co
tady dali potomky. Je přece jedno, kdo z toho už je po smrti - nakonec budou všichni. Je v tom guláš.

dotace - a chování kočích a jezdců

(jiri, 28. 10. 2017 18:16)

zdravím
nevíte o tom někdo něco - dneska se ke mně donesla zpráva že snad kvůli velkejm sporům v svazu tepláčků a teď i ve svazu chlaďáčků uvažuje ministr o zrušení koní jako zvířat pro dotacy na pastvinách ? je to pravda-víte o tom někdo něco??

Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(Jindriska, 20. 12. 2017 8:46)

Na každém šprochu je pravdy trochu. Zatím tu nevidím žádnou reakci, ale od data vložení vašeho příspěvku ke mně došlo také totéž info.

Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(Martina Kosová, 20. 12. 2017 9:00)

Dobrý den,
v letošním roce proběhlo několik jednání na úrovni náměstka ministra. ASCHK ve spolupráci se Svazem soukromých zemědělců snad však vyjednala, že koně by měli nadále v dotacích na pastviny zůstat. Pokusím se k tomu sehnat více informací. Důvodem však rozhodně nebyly jakékoliv spory ve svazech chovatelů. Kůň je nadále veden jako "hospodářské zvíře" a doufejme, že tomu bude i do budoucna. Chladnokrevníci tomu přispívají největší měrou ze všech plemen.

Re: Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(Jindriska, 21. 12. 2017 21:25)

Júúúú! Odpověď, děkuji!
A tedy - co z toho ti majitelé chladnokrevníků mají od ostatních "dobytčích jednotek", že jim největší měrou "drží prdel" příjmu?
Kdo jim vyjedná u as.zemědělců větší lobbing, za to že i hafla a shetland pony je dobytčí jednotkou se stejnými vymoženostmi???
Kolik budou ostatní svazy platit schchk do pokladny na ceny výstav, soutěží, cesťáky, apod.?
Co kdybychom se začali chovat svazově a tržně?
Vznáším podnět, prosím o respektování dotazu.

Re: Re: Re: dotace - a chování kočích a jezdců

(linda, 24. 12. 2017 7:18)

Nic z toho nemají. Každý chová na základě své dobré vůle, tudíž může kdykoli přejít z chlaďasů na šetlandy či hafly, pokud se mu to zdá lepší. Koně z hospodářských zv. nelze vyjmout, dokud slouží jako ofic. jatečné zvíře. Pokud to "nedomazlíkujem" jen na utracení, hrobečky a kafinu, není se čeho bát.

Linie Hubert Nero

(Petra Horváthová, 31. 10. 2017 10:42)

Zdravím všechny chovatele a milovníky SN. Chtěla bych se zeptat, zda je nějak zajištěno pokračování linie Hubert Nero, zda jsou vykoupeni nějací hřebečci s předpoklady na uchovnění, s úhynem plemeníka 2959 Habas přišel chov SN o posledního žijícího plemeníka této linie, což je velká škoda a významná ztráta. Není nějak v rukou svazu v takovéto situaci nařídit majiteli takovéhoto zvířete jeho zařazení do inseminace, aby byl zajištěn dostatek potomstva? Přijde mi to veliká škoda, abychom takto přicházeli o pokračovatele takovéhle významné linie (2415 Hugo, Hubíři ...).

Re: Linie Hubert Nero

(linda, 1. 11. 2017 10:43)

V testu v Tlumačově je hřebec Gabriel po Habas. Jinak mám za to, že žijeme ve svobodné společnosti a nelze soukromému majiteli hřebce cokoli nakazovat, hlavně pokud nelze zaručit v pořádku vrácení hřebce z inseminace ( viz Nacho Salazar). Sám Habas byl od počátku soukromý, stál u 3 majitelů a potomky měl. Co z mého pohledu je reálné, pokud jde o poslední hřebce ohrožené linie - pokud se ho majitel rozhodne prodat, měl by to oznámit dostatečně veřejně, případně přímo Svazu, aby měly možnost ho koupit hřebčince ( možnost inseminace) nebo takové soukromé osoby, které jsou schopné mu zajistit dostatečnou základnu klisen k připouštění.

Re: Re: Linie Hubert Nero

(Tom, 6. 11. 2017 21:49)

Svobodně budeme mít za chvíli dvě linie. A ještě svobodněji budeme příbuzensky připouštět :D.

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:06)

Á, věštec. Co ví, jak vše bude. Jak nás děsili po roce 2000, že nám vyhyne Bravo. A kolik jich je :-D

Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Jindriska, 20. 12. 2017 9:46)

Bravo. Hm. Ono všechno má svoji genezi neboli vývoj. Takže historie je asi taková: jediný žijící (poté, co uhynul jediný potomek v chovu Brynes) Brys nebyl oblíben nestorem novodobé rekonstrukce chovu slezského norika, protože nepředstavoval model "koně, pod kterého fouká". Prostě klasický zaprcatělý buban s louplou zádí, haluzák jak poleno, i když na slabší noze než importovaní holanďani. Ale dříč s klidnou hlavou, o kterém se pochvalně zas vyjádřil jiný nestor tlumačovské kavalerie.
A protože ten reálný provoz a možnost inseminace vygenerovaly na české straně několik super, ale spíš ultradobrých potomků do provozu těžeb, na pole, do soutěží, i když s jednou malou chybkou vzhledu, ale bez vady "funkčnosti", a jeden z nich byl majitelem přihlášen do předvýběru hřebců, kde bohužel jako správný slezskonorický buban ve dvou a půl letech hřebec SPLŇOVAL radou stanovené míry, ale opticky působil na jednoho(!) člena komise (který je dnes deklarovaným alkáčem) jako "přerostlý hafling", přestože majitel argumentoval tím, že linie nemá krom Bryse žádného dalšího aktivního hřebce, že předmětnému jedinci může rada (pokud se přes naměřené míry zdá někomu malý :-) )udělit výběr třeba jen na rok, než bude další vybraný hřebec - nevybrali. Hřebec za rok "o rok" zmohutněl a stal se provozem jednoznačně prověřeným a v testu by si ostatní "namazal na chleba". Kubíky "baštil" se přesvědčením jeho linii vlastní (kdo zná Bryneta, Bryse Sl., Bigora, Baramise a další, i klisny béčkové - ví, co je tím sděleno) a s takovým přesvědčením o záměru jej za rok předvedl znovu výběrové komisi majitel s těmi samými argumenty a ještě navíc deklarovanými užitkovými vlastnostmi (jako je i krmitelnost, ošetřování podkovářem, ochota a další). Nebyl mu udělen výběr. Nebyli žádní další béčkoví do testu, ale argument absence zástupců B linie už byl vyslyšen a člen komise vykoupil před rokem hřebečky nahonem sesbírané a v dalším roce tu byl zástup Bigor, Biskup, Brynet.
Je to pryč, plyne z toho mnohé ponaučení, např. že chovatelé cítí, že s nimi často někdo "montuje" a proto také pak vypadá chuť/nechuť někomu vyhovět, i když se vlastně všichni hlásí k tomu samému - a to je chov a rozvoj slezského norika (nebo belgika nebo norika, to je vlastně jedno).
Ponaučením také je, že věci se dávají do pohybu vždy nějakým "spouštěčem", jen na něho NĚKDO musí mít ODVAHU A HLAVU, intelekt, a pak je tady ta naše česká sviňárna - VYKRÁST MYŠLENKY. Pak se nemůžeme divit, že se vykrádáme navzájem, ztrácíme chuť a sílu zlepšovat a jen udržujeme něco, co se stejně hroutí pod heslem "neviditelná ruka trhu", což je heslo národa žijícího v jiných kontinentálních podmínkách a na ukradené mega půdě Indiánům, kterou nemuseli promyšleně zvelebovat jako malou českou zahrádku s jejíma zvířátkama.
Závěrem chci sdělit, že mohu zveřejnit jména za výše vyjádřené postavy skrze jejich posty, ale nechce se mi, protože lepší je na rovinu se bavit o velkém teátru, kterému někteří více, někteří méně dělají šašky nebo krále.
V každém případě - pokud má některá linie jakoby "zajít", tak asi nestojí za to, když ji sami chovatelé nechtějí. Už mi to bylo jednou řečeno. Pak si musí chovatelé rozmyslet, jestli se hlásí k zachování regenerovaného slezského norika, z "dílny" velkého Mistra pana Petrtýla, který měl vizi a podmínky socialistického státu, nebo půjdou cestou jepičího života evropsky nevýznamné skupinky několika koní, které spolkne časem univerzální PK českého chladnokrevníka, protože nebude nic, co by SN dělalo výjimečným.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 24. 12. 2017 6:42)

Tak to je a bude. O co chovatelé, případně ti, co tahají za nitky nestojí, to zmizí.
Mohli jsme obnovit linii Norbert, mělo to svůj začátek, ale někomu nahoře to leželo v žaludku tak, že to zamázl. Asi že to nebylo z jeho hlavy. Zbylo pár SN kobyl puštěných Falstrem, nakonec hříbata z toho nepatřící do žádné PK. Jak si to uděláme, takové to budeme mít.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 24. 12. 2017 6:57)

A upřesnění k Bravo: ať už měl p. Petrtýl st. názor na Brysa jakýkoli, faktem zůstává, že záchrana té linie je zásluhou právě jeho 4 synů z Klokočova - Biskup, Brynet, Bigor a Brys sl. mají svůj původ právě zde. Takže význam nemá, co si kdo myslí nebo říká, ale vždy jen to, co udělá.

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:28)

Víte, ono je to dvousečné. Nemusí se manipulovat jen majiteli hřebce ohrožené linie, aby ho zdostupnil podle libovůle majitelů klisen. Dají se i dotace na klisny nastavit tak, že budou mnohem výraznější ve prospěch klisen pouštěných hřebci ohr. linií ( na převážení za hřebcem přes celou republiku třeba), ale jen symbolické na ten zbytek. Ty úvahy už tu byly. Tak do toho rýpejte, třeba se dočkáte.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »