Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Předvýběr hřebců

(Alois, 24. 2. 2017 7:18)

Vážení,protože se blíží podání přihlášky na předvýběr hřebců (dnes dokonce na korung )chtěl bych touto cestou poděkovat vedení svazu,členkám a členům RPK,administrátoce webu za odpověď na můj dotaz ze dne 26.2.2017 týkající se docela závažné a nové akce ,která je myslím si dosti důležitá pro chovatele.Velice mně mrzí,že se vůbec nikdo o tom nezmínil asi jsou důležitější otázky týkající se chovu (závody a hlavně starosti pana Našince,aby náhodou nebylo více shopných rozhodčích než je on ).Též bych chtěl poděkovat p.Ing.Kosové za její vysvětlení ohledně chovu SN zajejí výrok který vyřknula na RPK.Vážená p.Svobodová ještě si myslíte jak jsou tyto stránky a celý svaz přínosem pro chovatele ????? Závěrem ještě jednou velice děkuji !!!!

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Petra šanturovová, 24. 2. 2017 8:27)

Dobrý den,
osobně si myslím že uvedená akce se chladnokrevných plemen vůbec netýká a pozvánka ASCHK je trochu nešťasně napsána . V propozicích akce je uvedeno předvedení cituji:Vlastní körung začíná v 11.00 hod., a to od plemene Mini-horse, dále budou pokračovat hřebci plemen SHP, WP a ČSP." o jiných plemenech se zde nepíše

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 25. 2. 2017 15:03)

Dobrý den,
pane Alois jaký výrok prosím myslíte? Rády vysvětlím cokoliv, ovšem nečekejte okamžitou odpověď. Chovatelé chladnokrevných koní se řídí platným Řádem plemenné knihy daného plemene, a ten s žádným předvýběrem, nebo körungem nepočítá. Takže není co řešit. Pokud bychom měli komentovat každou pozvánku na akci poníků nebo jiných plemen, že se chladnokrevníků netýká, asi se ukomentujeme. Nehledě na to, že pokud máte závažný dotaz, který se přímo dotýká vašeho chovu, předpokládala bych, že položíte oficiální dotaz na Radu plemenné knihy, nebo pořadatele uvedené akce. Neoficiální diskuze, která nemá svého konkrétního administrátora nemůže plnit funkci pružného informačního systému. Ale myslím, že od oficiálního dotazu Vás odrazuje zejména nutnost pravdivého a celého podpisu. A opět díky za Vaše podněty.

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(jiri, 25. 2. 2017 21:19)

Alois
máte pravdu, je to blbec, říkám to už kolik let, ale nechce to nykdo slišet :-((

Re: Předvýběr hřebců

(Ještě k SN hřebcům v norické PK, 25. 2. 2017 21:44)

Vážený pane Alois,
můj výrok na Radě PK byl pouze doporučující. Dle nové Metodiky uchování GZ slezského norického koně, nebudou moci hřebci zařazení jako genetický zdroj působit v jiné, než čistokrevné plemenitbě, tedy pouze v SN. Lze pochopit, že okamžité vyřazení všech hřebců z PK N není možné a ani žádoucí. Proto jsem vznesla návrh Radě PK N, jaký jste se dočetl v zápisu. Hřebci SN, kteří v N ještě působit budou, budou muset mít určitou výjimku z Národního programu uchování GZ. Kdo jiný, než hřebčince by však metodiku GZ měl dodržovat? Proto tato volba. Rozhodne- li se však Rada PK N jinak, Rada PK SN, s ní bude ráda spolupracovat a na dalším postupu se dohodneme. Doposud však ze strany N žádný návrh nevzešel.

Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 25. 2. 2017 21:45)

Omlouvám se, neumím s tímto forem pracovat, místo jména píšu nadpis atd...

Re: Re: Předvýběr hřebců

(Míra, 28. 2. 2017 8:43)

Zdravím, on je totiž problém tom, že ti hřebci SN jsou v podstatě v nemalé míře Norici a teď se ohánět metodikou GZ je zavádějící.

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 28. 2. 2017 10:21)

Dobrý den,
ano možná je to zavádějící, ale stále jsou to zvířata na která stát vyplatil určitý finanční obnos jako na genetický zdroj. S provázaností obou populací se budeme potýkat ještě několik generací a nakonec s největší pravděpodobností budeme nuceni přiznat, že tento krok nebyl dobrý. Vím , že systém podpory SN je pro N likvidující a stejně tak si uvědomuji, že populace N v ČR je specifická a s největší pravděpodobností odlišná od populace rakouské. V současné době ale není v ničích silách to změnit. Chovatelé N prostřednictvím své Rady PK mohou přijít s argumenty specifičnosti tohoto plemene, nutnosti jeho ochrany a podobně. Netuším, zda je zde k tomu vůle. Na Valné hromadě Svazu bude (pokud vše dobře dopadne) představena studie zabývající se právě genetickou provázaností všech tří plemen.

Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Míra, 1. 3. 2017 16:29)

Dobrý den a děkuji za reakci. Pro noriky není až tak likvidující systém podpory SN, jako ten fakt, že na úkor N byla "papírově" rozšířena chovná základna SN. Potomci např. rakouských noriků připuštěných na norickou klisnu byli zapisováni do PK SN a to snad nejhorší bylo provedeno stran RPK SN v roce 2005, kdy bylo jednorázově "převedeno" asi 30 hřebců do PK SN, aby byly splněny podmínky GZ SN . Chovatelů noriků se nikdo neptal. Je faktem, že někteří hřebci měli v původu slezské klisny, ale těch bylo minimum. Oproti tomu např. Fuad z Netolic 9, 10, 11 měl oba rodiče norické, stejně jako Hubír, Hubír 3, 10, 13, Streiter z Lán 5 a další. Takto, dle mého názoru, postupováno být nemělo. RPK SN měla prosazovat chov na slezských klisnách, jenže to by trvalo dlouho. Tak došlo v chovu N ke svízelné situaci a v PK zbylo něco málo přes 20 hřebců. Nedovedu si představit takový postup např. u chovatelů psů apod., to by byla revoluce, soudy.....
Pokus se týká chovu v Rakousku, tam došlo ke změně a nevím jestli bude výhledově možnost importu rak. hřebců. Jejich trend jsou už jiní koně, než původní norici. Tihle mají ušlechtilejší hlavu i celkový vzhled a jsou častěji a častěji využívání k jezdectví. Ostatně tenhle trend je u koní chladnokrevných i jinde v Evropě (Belgie, Holandsko) . Práce v tahu pro koně není, tak se chovatelé snaží udržet chov s využitím koní tímto směrem.
Pokud se týká RPK není zpětná vazby na chovatele a jak jsem tady již jednou psal, jedna VH za rok nestačí. Sama vidíte, že kromě Vás tady v podstatě z funkcionářů nikdo nediskutuje a to je špatně.
Studii o provázanosti chladnokrevných plemen si rád přečtu, ovšem uvítal bych raději studii o tom, jak se situace v chovu vyřeší. Osobně si myslím, že jsou dva možné způsoby:

1. Provést celkovou revizi PK N a SN a zařadit hřebce podle skutečného původu a genů do příslušných PK. (což by byla práce hodně náročná).

2. Ponechat možnost používání "slezských hřebců" v chovu N, samozřejmě s ohledem na jejich parametry a skutečný původ.

Jsem toho názoru, že každý ať si chová co chce a jak chce, ale jsou také určitá chovatelská pravidla a normy a ty je třeba dodržovat. Hlavně by měl být prioritní názor většiny chovatelů, jak má plemeno, které chtějí chovat, vypadat.

Hezký den přeji Míra

Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Alois, 3. 3. 2017 18:38)

Dobrý den,chci reagovat na odpovědi na můj dotaz.Paní Kosová asi jste špatně pochopila můj dotaz,chtěl jsem jen vědět zda Váš výrok,že můžou být v obou knihách jak v SN tak v N zapsáni soukromí hřebci zda byl na RPK schválen a na jakém argumentu a co jsou vlastně soukromý hřebci,když již hřebčince nejsou státní.
Hlavně se mi ovšem jednalo o předvýběru hřebců.To jsem se jen dozvěděl co si myslí p.Šanturová.Bohužel UCHS je stále ASCHK,která zodpovídá za chov a šlechtění a ta tento předvýběr vyhlásila pro všechny PK,které vede tak já si myslím zase něco jinýho.Svaz a RPK jsou jen poradní orgány ASCHK.Ale nejvíce ze všeho mě mrzí.že můj dotaz byl zde měsíc a kdybych se nevyjádřil znova tak se nikdo neozval.Jinak pan Míra velice pěkný příspěvek ze kterým souhlasím.Závěrem přeji Všem mnoho chovatalských ůspěchů a vedení Svazu a členům RPK (všch tří plemen)nekomplikujte nám chovatelům již tak těžký život a více si chovatelů (těch pravých) važte.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 5. 3. 2017 12:40)

Dobrý den,
hřebčince byly transformovány na státní příspěvkové organizace, tudíž jsou stále organizačními složkami státu a proto dle mého chápání jsou jejich hřebci státním majetkem... Mohu od právníků zjistit víc, jak to ve skutečnosti je.
K druhému dotazu- ASCHK je uznaným chovatelským sdružením, ale stále se musí řídit platným řádem plemenné knihy, který s akcí typu hromadného předvýběru hřebců nepočítá.
Za prodlevu v odpovědi se mohu omluvit pouze sama za sebe, důvodů, proč jsem více než měsíc forum nesledovala bylo víc. Proto je s důležitou otázkou vhodnější využívat emaily Rad, nebo předsednictva. Pokud zvolíme formu registrovaných diskuzí, předpokládám, že dotazy budou směřovat i na emaily zainteresovaných a informační kanály se zrychlí.
A k poslední Vaší poznámce- prosím buďte konkrétní v čem komplikujeme chovatelům život a my to přestaneme dělat. Já osobně určitě.
Díky a stejně tak Vám přeji jen úspěchy v chovatelské práci.

dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 5. 2. 2017 15:25)

Dobrý den, prosím kde lze najít informace k vyjádření /tedy pokud existuje) k odeslanému Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK v květnu 2016? Předem děkuji za případné info

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 8. 2. 2017 20:31)

Nemohl by mi někdo sdělit jak to dopadlo s linií 41 Norbert u SN? Moc děkuji

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Míša, 9. 2. 2017 20:56)

Dobrý večer, žádnou odpověď svaz neobdržel

Pozvánka na setkání

(ing.Radko Novotný, 31. 1. 2017 18:40)

Pozvánka na setkání pořadatelů ,rozhodčích a závodníků z oblasti Čech k řešení připomínek na průběh soutěží chladnokrevných koní od roku 2017- včetně.Setkání se koná 12.2.2017 od 15.00 hod.v restauraci ,,U Káji Maříka ,,v Mníšku pod Brdy.Obdobné setkání účastníků z oblasti Moravy již proběhlo.Připomínky z obou oblastí budou předmětem jednání na předsednictvu svazu chladnokrevných koní.

Re: Pozvánka na setkání

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:48)

Pane Novotný, přijmete písemné poznámky? Děkuji za o.

přehlednost fóra

(jiří, 28. 1. 2017 17:33)

Zdravím všechny
a moc bych prosil administrátora tohoto webu aby nějak zpřehlednil diskuzi, protože už v tom je takový chaos že není jasný který téma ještě je otevřený a někdo přispěl a který není. Objevují se taky "navrch" příspěvky dva roky starý a kde se objevujou ty nový ???
DÍKY !!

Re: přehlednost fóra

(Míša, 29. 1. 2017 13:15)

Bohužel diskuzi prozatím nejde vést jinak, než doposud. Když někdo zareaguje na 2 roky starý příspěvek, tak se automaticky zařadí mezi první komentáře ( ale samozřejmě jeho příspěvek je na konci daného tématu ). Aktuální jsou vždy první komentáře, a pokud mají více odpovědí tak jsou až na konci.

Re: Re: přehlednost fóra

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:19)

Rada:
Když už je vlákno diskuzního tématu hodně nepřehledné, napište nový nadpis a třeba pořadové číslo a začněte nové vlákno. Ono se "to" odvine samo, není nutné pokračovat v "chcíplé" diskuzi.

Dobrý den,

(Vendula Bojčuková, 28. 1. 2017 21:56)

znáte někdo pravdu, prosím? Nevíte někdo jak vlastně umřel hřebec Bacar ze Zubří, který v roce 2013 pusobil na připouštěcí stanici E.R.C Mnětice a poté záhadně umřel a já se to dozvěděla až loni, kdy jsem po hřebci pátrala a mamka mi to řekla ale že prý nezná pravdu. Předem děkuji za vaše odpovědi a těším se na jakoukoli informaci.(:=)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49

následující »