Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(jiri, 25. 2. 2017 21:19)

Alois
máte pravdu, je to blbec, říkám to už kolik let, ale nechce to nykdo slišet :-((

Re: Předvýběr hřebců

(Ještě k SN hřebcům v norické PK, 25. 2. 2017 21:44)

Vážený pane Alois,
můj výrok na Radě PK byl pouze doporučující. Dle nové Metodiky uchování GZ slezského norického koně, nebudou moci hřebci zařazení jako genetický zdroj působit v jiné, než čistokrevné plemenitbě, tedy pouze v SN. Lze pochopit, že okamžité vyřazení všech hřebců z PK N není možné a ani žádoucí. Proto jsem vznesla návrh Radě PK N, jaký jste se dočetl v zápisu. Hřebci SN, kteří v N ještě působit budou, budou muset mít určitou výjimku z Národního programu uchování GZ. Kdo jiný, než hřebčince by však metodiku GZ měl dodržovat? Proto tato volba. Rozhodne- li se však Rada PK N jinak, Rada PK SN, s ní bude ráda spolupracovat a na dalším postupu se dohodneme. Doposud však ze strany N žádný návrh nevzešel.

Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 25. 2. 2017 21:45)

Omlouvám se, neumím s tímto forem pracovat, místo jména píšu nadpis atd...

Re: Re: Předvýběr hřebců

(Míra, 28. 2. 2017 8:43)

Zdravím, on je totiž problém tom, že ti hřebci SN jsou v podstatě v nemalé míře Norici a teď se ohánět metodikou GZ je zavádějící.

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 28. 2. 2017 10:21)

Dobrý den,
ano možná je to zavádějící, ale stále jsou to zvířata na která stát vyplatil určitý finanční obnos jako na genetický zdroj. S provázaností obou populací se budeme potýkat ještě několik generací a nakonec s největší pravděpodobností budeme nuceni přiznat, že tento krok nebyl dobrý. Vím , že systém podpory SN je pro N likvidující a stejně tak si uvědomuji, že populace N v ČR je specifická a s největší pravděpodobností odlišná od populace rakouské. V současné době ale není v ničích silách to změnit. Chovatelé N prostřednictvím své Rady PK mohou přijít s argumenty specifičnosti tohoto plemene, nutnosti jeho ochrany a podobně. Netuším, zda je zde k tomu vůle. Na Valné hromadě Svazu bude (pokud vše dobře dopadne) představena studie zabývající se právě genetickou provázaností všech tří plemen.

Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Míra, 1. 3. 2017 16:29)

Dobrý den a děkuji za reakci. Pro noriky není až tak likvidující systém podpory SN, jako ten fakt, že na úkor N byla "papírově" rozšířena chovná základna SN. Potomci např. rakouských noriků připuštěných na norickou klisnu byli zapisováni do PK SN a to snad nejhorší bylo provedeno stran RPK SN v roce 2005, kdy bylo jednorázově "převedeno" asi 30 hřebců do PK SN, aby byly splněny podmínky GZ SN . Chovatelů noriků se nikdo neptal. Je faktem, že někteří hřebci měli v původu slezské klisny, ale těch bylo minimum. Oproti tomu např. Fuad z Netolic 9, 10, 11 měl oba rodiče norické, stejně jako Hubír, Hubír 3, 10, 13, Streiter z Lán 5 a další. Takto, dle mého názoru, postupováno být nemělo. RPK SN měla prosazovat chov na slezských klisnách, jenže to by trvalo dlouho. Tak došlo v chovu N ke svízelné situaci a v PK zbylo něco málo přes 20 hřebců. Nedovedu si představit takový postup např. u chovatelů psů apod., to by byla revoluce, soudy.....
Pokus se týká chovu v Rakousku, tam došlo ke změně a nevím jestli bude výhledově možnost importu rak. hřebců. Jejich trend jsou už jiní koně, než původní norici. Tihle mají ušlechtilejší hlavu i celkový vzhled a jsou častěji a častěji využívání k jezdectví. Ostatně tenhle trend je u koní chladnokrevných i jinde v Evropě (Belgie, Holandsko) . Práce v tahu pro koně není, tak se chovatelé snaží udržet chov s využitím koní tímto směrem.
Pokud se týká RPK není zpětná vazby na chovatele a jak jsem tady již jednou psal, jedna VH za rok nestačí. Sama vidíte, že kromě Vás tady v podstatě z funkcionářů nikdo nediskutuje a to je špatně.
Studii o provázanosti chladnokrevných plemen si rád přečtu, ovšem uvítal bych raději studii o tom, jak se situace v chovu vyřeší. Osobně si myslím, že jsou dva možné způsoby:

1. Provést celkovou revizi PK N a SN a zařadit hřebce podle skutečného původu a genů do příslušných PK. (což by byla práce hodně náročná).

2. Ponechat možnost používání "slezských hřebců" v chovu N, samozřejmě s ohledem na jejich parametry a skutečný původ.

Jsem toho názoru, že každý ať si chová co chce a jak chce, ale jsou také určitá chovatelská pravidla a normy a ty je třeba dodržovat. Hlavně by měl být prioritní názor většiny chovatelů, jak má plemeno, které chtějí chovat, vypadat.

Hezký den přeji Míra

Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Alois, 3. 3. 2017 18:38)

Dobrý den,chci reagovat na odpovědi na můj dotaz.Paní Kosová asi jste špatně pochopila můj dotaz,chtěl jsem jen vědět zda Váš výrok,že můžou být v obou knihách jak v SN tak v N zapsáni soukromí hřebci zda byl na RPK schválen a na jakém argumentu a co jsou vlastně soukromý hřebci,když již hřebčince nejsou státní.
Hlavně se mi ovšem jednalo o předvýběru hřebců.To jsem se jen dozvěděl co si myslí p.Šanturová.Bohužel UCHS je stále ASCHK,která zodpovídá za chov a šlechtění a ta tento předvýběr vyhlásila pro všechny PK,které vede tak já si myslím zase něco jinýho.Svaz a RPK jsou jen poradní orgány ASCHK.Ale nejvíce ze všeho mě mrzí.že můj dotaz byl zde měsíc a kdybych se nevyjádřil znova tak se nikdo neozval.Jinak pan Míra velice pěkný příspěvek ze kterým souhlasím.Závěrem přeji Všem mnoho chovatalských ůspěchů a vedení Svazu a členům RPK (všch tří plemen)nekomplikujte nám chovatelům již tak těžký život a více si chovatelů (těch pravých) važte.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 5. 3. 2017 12:40)

Dobrý den,
hřebčince byly transformovány na státní příspěvkové organizace, tudíž jsou stále organizačními složkami státu a proto dle mého chápání jsou jejich hřebci státním majetkem... Mohu od právníků zjistit víc, jak to ve skutečnosti je.
K druhému dotazu- ASCHK je uznaným chovatelským sdružením, ale stále se musí řídit platným řádem plemenné knihy, který s akcí typu hromadného předvýběru hřebců nepočítá.
Za prodlevu v odpovědi se mohu omluvit pouze sama za sebe, důvodů, proč jsem více než měsíc forum nesledovala bylo víc. Proto je s důležitou otázkou vhodnější využívat emaily Rad, nebo předsednictva. Pokud zvolíme formu registrovaných diskuzí, předpokládám, že dotazy budou směřovat i na emaily zainteresovaných a informační kanály se zrychlí.
A k poslední Vaší poznámce- prosím buďte konkrétní v čem komplikujeme chovatelům život a my to přestaneme dělat. Já osobně určitě.
Díky a stejně tak Vám přeji jen úspěchy v chovatelské práci.

dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 5. 2. 2017 15:25)

Dobrý den, prosím kde lze najít informace k vyjádření /tedy pokud existuje) k odeslanému Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK v květnu 2016? Předem děkuji za případné info

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 8. 2. 2017 20:31)

Nemohl by mi někdo sdělit jak to dopadlo s linií 41 Norbert u SN? Moc děkuji

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Míša, 9. 2. 2017 20:56)

Dobrý večer, žádnou odpověď svaz neobdržel

Pozvánka na setkání

(ing.Radko Novotný, 31. 1. 2017 18:40)

Pozvánka na setkání pořadatelů ,rozhodčích a závodníků z oblasti Čech k řešení připomínek na průběh soutěží chladnokrevných koní od roku 2017- včetně.Setkání se koná 12.2.2017 od 15.00 hod.v restauraci ,,U Káji Maříka ,,v Mníšku pod Brdy.Obdobné setkání účastníků z oblasti Moravy již proběhlo.Připomínky z obou oblastí budou předmětem jednání na předsednictvu svazu chladnokrevných koní.

Re: Pozvánka na setkání

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:48)

Pane Novotný, přijmete písemné poznámky? Děkuji za o.

přehlednost fóra

(jiří, 28. 1. 2017 17:33)

Zdravím všechny
a moc bych prosil administrátora tohoto webu aby nějak zpřehlednil diskuzi, protože už v tom je takový chaos že není jasný který téma ještě je otevřený a někdo přispěl a který není. Objevují se taky "navrch" příspěvky dva roky starý a kde se objevujou ty nový ???
DÍKY !!

Re: přehlednost fóra

(Míša, 29. 1. 2017 13:15)

Bohužel diskuzi prozatím nejde vést jinak, než doposud. Když někdo zareaguje na 2 roky starý příspěvek, tak se automaticky zařadí mezi první komentáře ( ale samozřejmě jeho příspěvek je na konci daného tématu ). Aktuální jsou vždy první komentáře, a pokud mají více odpovědí tak jsou až na konci.

Re: Re: přehlednost fóra

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:19)

Rada:
Když už je vlákno diskuzního tématu hodně nepřehledné, napište nový nadpis a třeba pořadové číslo a začněte nové vlákno. Ono se "to" odvine samo, není nutné pokračovat v "chcíplé" diskuzi.

Dobrý den,

(Vendula Bojčuková, 28. 1. 2017 21:56)

znáte někdo pravdu, prosím? Nevíte někdo jak vlastně umřel hřebec Bacar ze Zubří, který v roce 2013 pusobil na připouštěcí stanici E.R.C Mnětice a poté záhadně umřel a já se to dozvěděla až loni, kdy jsem po hřebci pátrala a mamka mi to řekla ale že prý nezná pravdu. Předem děkuji za vaše odpovědi a těším se na jakoukoli informaci.(:=)

Sany,plemeny hrebec

(Kartusova Ilona, 27. 12. 2015 17:18)

Pane Andrle,mam jen maly dotaz,vy sam osobne,vzal byste si hrebce Sanyho v takovem stavu a bez ockovani v jakem jste ho predal memu tatkovi i vy???? Vy ne,mam pravdu ze?Prominte,ale je to smutne

Re: Sany,plemeny hrebec

(Fanóš, 1. 1. 2016 21:51)

Jo slečno Kartusová.Pan Andrle si vždy vybírá to nej a Tlumačov mu vždy šel na ruku.Je zajímavé,že hřebčince shání nové stanice a když si jeden známí z Vysočiny zažádal,nebylo mu vyhověno z důvodů negativního hodnocení nejmenovaného hřebčáka ačlena předsednictva čmbk.To je ale překvapení.Vašeho taťku znám jako výborného koňáka i člověka.Bohužel na dnešní dobu je moc slušný.Takže se může stát,že Sanyho vypiplá a o tom nepochybuji a jiný trouba ho zase zdevastuje.Zajímavé je,že to hřebčincům nevadí.

Re: Re: Sany,plemeny hrebec

(Ilona Kartusova, 27. 1. 2016 17:08)

Dobry den,ja doufam ze uz u nas dozije.Budou s Arnoldem pekna para,jen nakrmit,naockovat,udelat krve a dat do poradku kopyta,ty jsou tak spatne ze to hlava nebere.Stve me ze nekteri lide zacali brat jako samozrejmost ze Kartus kona vezme i takoveho a da ho do poradku.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54

následující »