Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(Míra, 11. 4. 2015 20:35)

...6. Přeřazení hřebců
RPK SN schválila následujícím hřebcům plemennou příslušnost SN:
2190 Fuad z Netolic – 10, 2191 Fuad z Netolic – 11, 2189 Fuad z Netolic – 9, 2928 Funol, 2720 Gobrýk, 2375 Godolfin, 303 Gofun, 2074 Goric, 2414 Hegar – 1, 280 Hubar, 2061 Hubír, 2276 Hubír – 10, 2296 Hubír – 13, 2094 Hubír – 3, 2446 Huneg, 2569 Kosťa – 2, 2476 Malgot, 2533 Malne, 1874 Nero ze Žitné – 2, 2932 Neugal, 2538 Neugos, 2009 Neugot – 2, 2357 Neugot I – 1, 1101 Neugot z Lán – 3, 2131 Neugot z Lán – 5, 2240 Neugot z Netolic – 4, 2901 Neumur – 2, 2846 Neuron, 2639 Ramgoš, 2686 Rytíř, 1980 Streiter z Lán – 5.

Zapsal: Políček

.....a tohle hovoří za vše. Potřebovali "naplnit" rodokmeny, hřebce přepsali a dokonce zpětně, páč někteří v roce 2005 už nežili, no hned byly genové zdroje, penízky, že? To se to chová. A teď se budou durdit pro pár hřebců. Vrátit noriky a pak se můžeme bavit o "půjčování" SN !!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(linda, 11. 4. 2015 21:22)

Vrátit SN kam? Do plemene, na kterém se nechová? A odepsat SN - N hromadně? Takže jde o dotační závist, ne že ne.
Fakt marná diskuze.
Jako že nikomu není bráněno chovat SN ( a mít se super a mít penízky), ale budem se tu pořád dokola handrkovat o název, ikdyž nesmysl není název norik slezský, ale norik. Norik je jen jeden, rakouský. Jestě by to chtělo do diskuze nějakého rakušáka, co by tady urgoval ukradený název svého národního plemene :-D , když česká verze s rakouským originálem má společných jen část předků, a ani ne typ.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(linda, 11. 4. 2015 22:02)

Míro a když by se vrátili - to pořeší co? Smysl toho. Budete na nich chovat ve velkém? ( aby to k něčemu bylo)
Nebo je to jenom zbytečné dohadování se o písmenka? Že budete spokojeni, že budou mít napsáno v kolonce plemenné příslušnosti norik místo norik slezský?
Hrdost na vaše české norické chovy.
Byla jsem před lety v Pardubicích u veřejného vyjádření pochvaly Ing. Caltovi za zachránění zbytků lánského chovu, nakoupení klisen z něj a chovu na nich. V chovu využit tehdy ještě norik Streimur, pak už až na výjimky nakupovaní SN hřebci z Moravy. Hříbata z toho chovu posledních ročníků jsou zapsaná už jako SN. To je ta česká hrdost na své původní norické chovy?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(Míra, 11. 4. 2015 22:55)

Lindo, žádná závist, nic takového já na dotace nechovám. Pro peníze nám hřebce sebrali, to je skutečnost, to jsem tím myslel a můžete to odůvodňovat, jak chcete.Jde o to,že teď zbylo norických hřebců málo a je úplně jedno jestli je někdo využívá či nikoliv. Já např. Streimura pouštěl dvakrát. A teď je z něj také SN. A hurá chov neakceptuji. Pak se stane to, co je u SN- klisna Francina je matkou tří hřebců a každý z nich je představitelem jiné krevní linie. Už se toho já možná nedožiji,ale takto vedený chov je slepá ulice. Nebo se to zase nějak "vyřeší"? To už asi ale nebude kde brát. Po nás potopa? Jinak asi nemá smysl, že se tady dohadujeme, neb jsme oba chovatelé, byť s rozdílnými názory. Mějte se hezky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(Míra, 12. 4. 2015 9:23)

Aha, tak podle Vás je např. liniová plemenitba k ničemu? No tak můžeme rovnou zrušit i standard a všechny chovatelské zásady plemenitby a pouštět kde co kde kým, protože to je jenom teorie? A nemyslíte, že teorie vznikala zápisem praktických zkušeností a výsledků se zpětnou vazbou? :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(linda, 12. 4. 2015 6:46)

Ano, neshodnem se.
Je prostě směšné mít v Seznamu pro plemeno takový počet hřebců a bít s v prsa o SN potřebnost, když nejsou využiti ani jen ti noričtí. V plemeni, které si může dovézt hřebce z venku. A vozí. Ale přilepit tam bez nákladů SN je snazší.
I v původech mých SN koní jsou v předcích hřebci s přídavkem " z Netolic", " z Lán". A i díky jim jsou mí konětakoví, jací jsou. Ale než krátkozrace bojovat o slovíčka, jestli u nich má být - slezský- nebo ne, přijde mi důležitější, že se na těch koních chová dál a jejich genetika je posílána dál třeba i za pomoci dotací, než je hrdě nechat vymřít s oslovením "norik". Nevím, co je hurá chov - ale pokud to má nějak souviset s mudrováním otitulovaných pánů píšící zootechniky, ale za kterými v praxi žádný chov koní nestojí - jak by to mělo být a co by kdo měl s čím pouštět - je to rovněž směšné. Žádný teoretik koně, nad kterými teoretizuje nezná - jak se k sobě hodí jednotlivé povahy, temperamenty, exteriér, potlačení vad u jednotlivých, pro vznik potomků spářených zvířat. To ví jen chovatel, který se svými koňmi žije. Nevím, co se vám nelíbí na potomcích Franciny - osobně je znáte? Jsou to podle vás špatní koně, co nemají v chovu svůj význam?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poděkování

(linda, 12. 4. 2015 10:16)

A to jsem někde psala, že je k ničemu?
Podle vás - k čemu je u málopočetných plemen, kde linie mají počty zástupců někdy ani ne co do počtů prstů jedné ruky? ( když ještě všichni v přirozené, část stojí daleko a část vám z různých důvodů nesedí natolik, že byste to na kobylu nikdy nedal) U chladnokrevných plemen, se zoufalým minimem známých skutečností o předcích, do kterých byste prochovával? Ani jejich fotky neznáme.
Jistě liniová má opodstatnění u teplokrevných, rozšířených plemen, kde jsou info shromažďovány, výkonnost zaznamenávána, že se prochovává v linii do předka významných vlastností. Ale u SN - s pár desítkama ročně puštěných kobyl, z nichž víc jak třetina ani nedá hříbě... zajímavý názor.
Čím se teda měla pustit zmíněná Francina z Hollriegel linie? Mizerně plodným a odrbaným Henem? Podměrečným Hegotem? Nic víc ta linie nenabízela. To by asi byl super výsledek oproti synům - hřebcům Nacho S., Steiman, Bar. No ještě že chovatel měl jiný názor.
Veselou neděli přeji :-D
PS: větší význam má přemýšlet, jaké konkrétní živé tvory u malopočetné populace k sobě páruju, než nad úhledným skládáním dvou původů k sobě ;-) jen proto, že někde úplně jinde to svůj význam má.

Re: Poděkování

(Jindriska, 23. 3. 2015 21:47)

Zásluhy nelze nikomu upírat, ale zajímalo by mne, o jaké konkrétní tlaky z MZ a GZ jde? Na co se máme připravit?

Další díl Šumavy v praxi

(Jindriska, 24. 3. 2015 22:03)

Pokračuje se, jen v jiné formě:
http://www.npsumava.cz/cz/1444/9572/clanek/sprava-np-sumava-rozsiruje-nabidku-pro-verejnost-o-jizdy-v-kocaru-dava-pritom-sanci-soukromnikum-s-konmi/

http://www.npsumava.cz/cz/1444/9571/clanek/podminky-pro-spolupraci-kocich-a-spravy-narodniho-parku-sumava-v-regionu-sumavy/

Re: Další díl Šumavy v praxi

(Dibďák, 27. 3. 2015 6:43)

Jsem přesvědčen, že působení chladnokrevných koní na Šumavě (ve větší míře než dosud) je definitivně ukončeno. Vstřícný krok parku je sice krásný, ale náklady na zřízení takové služby jsou příliš vysoké a chladnokrevných koní v potřebných oblastech velice málo. Navíc hodnotící komise ... - raději bez komentáře.

Re: Re: Další díl Šumavy v praxi

(jindriska, 29. 3. 2015 18:08)

Přesto jsou nyní čtyři zájemci o konkurz. Jeden je větší firma z jiného kraje. Nicméně tohle byl záměr studie, nabídnout možnosti živnostníkům, i tak máme každý povinnost postarat se o sebe.

Návrh

(Martin Novotný, 26. 3. 2015 18:16)

Chovatelé Severních Čech Norických koní navrhujou,aby hříbata narozená chladnokrevných typů klisen z 50 procent a více Norické krve ,by měli být zařazeny do PK N,v sedle pálené a na stehně označené N. Neměli by býti již čipovány a zařazeny jako chladnokrevný typ.

Re: Návrh

(Míra, 27. 3. 2015 13:19)

Důvod ?

Re: Re: Návrh

(pavel, 27. 3. 2015 15:39)

myslim že duvod je ten že je malo koni tak by se timto možna rozšířila chovna zakladna neco podobneho jsem slyšel i od jinych lidi

Re: Re: Re: Návrh

(Míra, 27. 3. 2015 17:04)

Pravdou je, že norických hřebců je pouze 22, z toho je ještě jeden zapůjčen na Slovensko....Linií je 11, což je podle mne zbytečně moc. Tuto situaci ale "kříženci" nevyřeší, naopak já osobně tento krok z chovatelského hlediska považuji za krok zpět, když jsme leta "odbourávali" z chovu noriků belgiky. Řešení by bylo vrácení norických hřebců zpět do PK N kam patří, snížit počet linií cca na pět a situaci řešit i ŘPK, namísto barevných odstínů. Mimochodem vyvěsit návrh ŘPK cca 14 dní před jeho schvalováním také není úplně dobře.

pan Ivan Havel

(Jana Voráčková, 25. 3. 2015 11:04)

Dobrý den, prosím napište mi tel kontakt nebo mě kontaktujte na tel: 725922530

Proč

(Ivan Havel, 25. 3. 2015 10:25)

Nevím,z jakého důvodu jsem byl vyškrtnut ze združení a byl přerušen veškerý kontakt.Odpoví mě někdo

K člence jedné RPK

(Jindriska, 23. 3. 2015 23:00)

Předesílám, že znám její slabiny. Protože se známe poměrně dlouho na zažité poměry střídání volebních období rad a předsednictev, rozhodla jsem se důvěřovat její osobě ve funkci svazu a mám pro to tyto důvody:

- je zástupcem "akademické půdy" svým vysokoškolským vzděláním
- v začátku naší společné cesty pracovala pro praxi a vnímám, že pro ni hodlá pracovat i nyní (déle, než jeden rok ve funkci)
- s další inženýrkou - Martinou Hájkovou objely jako studentky velký kus Česka až na Moravu a sesbíraly řadu hodnot z měření slezského norika, norika a čmB, každá pro svoji studentskou práci
- ta tištěná forma práce existuje a stala se největším novodobým souborem čísel a dat o třech místních plemenech
- z obsahu práce jsem čerpala informace jako z učebnice i já a další docenti, kteří se k tomu ale možná nebudou chtít přiznat, protože to byla na dlouhé časy jediná smysluplná práce pro chov chladnokrevníků
- z té práce vím, jak důležitý ukazatel je šikmá délka těla pro rozlišení plemene, protože se řada koní měřila i na dvoře našeho hřebčínka a u dalších z vás a na Klokočově
- druhá Martina "zahučela" kdesi v provozu ministerstva životního prostř. a nepohybuje se v chovu chladnokrevníků. Tedy nevím o ní.
- Ing. Martina Kosová (to je ta členka RPK SN) u koní setrvala a dále působila v týmu GZ pod vedením koordinátorky
- mezitím tu bylo vakuum a mrtvo a nikdo nevěděl, co bude dál s begany, až na špičky inženýrů z rozpadlého státního plemenářského podniku - ti měli podnikatelský záměr s našimi vklady
- ing. Kosová sama projevila iniciativu účastnit se lesní těžby jako vlastní praxe (na Hradčanech v Orlických horách, kde sídlilo jedno sdružení na podporu chovu slezsého norika), také se účastnila i kurzů pro veřejnost, což dokládají fotodokumentace a zápis v pamětní knize návštěvníků
- Takže tedy PRAXE JE NA SVĚTĚ
- občanské sdružení Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany ji projevilo důvěru, zatímco řada z Vás "spala" a čekala, jak to všechno dopadne. Ing. Kosovou pro její morální kredit a nezatížený odborný úsudek (nechovala koně a neměla potřebu někoho protěžovat, než co viděly její oči a mozek) nominovalo sdružení do rozhodčích funkcí řady akcí, kde na jejích bedrech visela tíha rozhodnutí a nepoškození chovatelů či soutěžících (výstavy a zkoušky ZV II.st.). Zároveň přeměřovala starší koně.
- Získala řadu zkušeností i z druhého břehu, neboť předváděla i klisnu na výstavě (šampionát) za chovatele.
- Následně zastávala i významnou legislativní pozici, takže zná návaznosti legislativy a ovládá komunikační schopnosti.
- Z vlastní zkušenosti vím, že přes rozdílné názory umí navázat na spolupráci.

Je mi jedno, co si kdo o tom myslí, takhle to prostě je a už na tom nemohu nic změnit.
A zase - takže kdo má co na srdci, je očekáván na valné hromadě, protože i já se tam budu ptát a sice to budou personální otázky. Ne proto, že tu někdo "štěká" na radu SN a další, ale proto, že to chci vědět hlavně já, jaký mají další osoby " výrobní program''.

Re: K člence jedné RPK

(Jindriska, 23. 3. 2015 23:04)

P.S.: Samozřejmě platí neměnná pravda, že "Každý je strůjcem svého štěstí".

Přehlídka hřebců

(Jindriska, 23. 3. 2015 22:18)

Jo - super počin. Předpokládám, že při dalším ročníku budou prezentovaní hřebci předvedení také ve výkonu, jako při každé řadové akci chovatelů koní v oblastech, aby měli návštěvníci kompletní informace a náhled na vybíraného plemeníka.
RPK má pak příležitost sbírat data o koních, jejichž životnost je jistě kratší než 20 let. To by asi měla být jedna z činností svazu - sbírat data (pro chovatele i pro GZ, příp UCHS).
V opačném případě - ztráta času.

Protože jsem zastáncem hřebce jako nositele "softwéru", pak obsáhlá přehlídka udělá službu i řadě z Vás.
Toto, čtenáři, považujte za můj konstruktivní návrh, jakou cestou pokračovat.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »