Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Vo co de?

(linda, 11. 3. 2015 22:20)

Souhlas, že se hřebci často nadhodnocují ve smyslu: nepodařené hříbě - PO Čem to je? Ne: Z Které to je... aneb vina se mnohem častěji hodí na hřebce, aniž by si chovatel přiznal, že matka nebyla žádná výhra v loterii...

Re: Vo co de?

(linda, 12. 3. 2015 0:02)

Jinak mám z této diskuze poslední dobou pocit - s tím, co je řečeno v úvodu na těchto stránkách - že by asi zavládla obecná spokojenost, kdyby se po revoluci napůl zamíchaná chl. směs nerozdělila na ČMB, N a SN - ale dál domíchala na belgonorického českého chladnokrevníka - domácí plemeno se širokou základnou, buď v GZ nebo neGZ, kde by byli všichni na jedné lodi, nikdo si nic "nekradl" a nezáviděl... není to to, vo co de? Anebo je chyba v tom, že jsou všechna ta plemena pod střechou jednoho svazu? Nevím, jak by to správně mělo všecko být podle Aloise, Fanóše nebo Míry - aby byli spokojeni... mohli by to pánové blíže popsat, jak by to mělo podle nich být správně?

Dotaz

(Alois, 2. 3. 2015 21:38)

Vážení chovatelé,po delší době jsem opět četl příspěvky.Velice krásně a pravdivě to napsal pan Václav to teda sedí.Jenom bych chtěl podotknout pane Václave,že lidi,které jste zmiňoval v RPK opravdu nemají v sobě kouska cti aby odešli sami.Pro paní Svobodovou,která hledá řešení-vážená paní jediné řešení je tyto lidi vyházet a dát to do rukou zpět chovatelům a ne dobrodruhům.Dalším krokem by bylo odejít z ASCHK jako to udělalo ČT.Jedna zajímavost kterou jsme se dozvěděli-v roce 2015 bude dostávat ASCHK za každého koně v plemenné knize 80Kč "čtvrtletně" tj.320Kč za rok.V koncepci chovu koní jsem našel,že je vedeno v PK N,SN a Čmbk celkem 4 958 koní a to vynásobím 320 tak mi vychází částka cca 1,5 mil Kč.Zamyslí se někdo nad tím kolik z toho jde peněz ne prospěch chovatelů a co ASCHK dělá pro chovatele????????? (na ZV dostává dotace a na činnost týkající se GZ od VÚ).Zde bych požádal p.Voráčkovou aby s touto skutečností seznámila chovatele na VH svazu.A to ještě vlastně má asi ASCHK málo když dala ruce pryč od všech akcí pro chl.koně v roce 2015 (šampionát 3letých klisen a MČR cl.koní).
Rád bych přešel k otázkám týkající se chovu.Rád bych znal odpověď týkající se hřebců ohrožených linií.Nevím zda se zařazují jedinci do GZ dle něčího uvážení nebo zda platí stále,že do GZ bude zařazen hřebec nebo klisna ,když jsou oba rodiče v GZ (toto je asi logické).Jestli platí stále oba rodiče jakto,že je Brix v GZ,když otec Bingo v GZ nebyl ?Další ůvaha zda se zachrání linie B,když připustím klisnu,která má v 90% linii A ? Neměly by být vybrané klisny a ne každá?Kdo vymýšlel šlechtitelský plán, taky asi někdo od stolu.Pro jihočeský kraj napsali hřebce Patriota a všechny klisny v JČ kraji a dali ho na stanici na Vysočině-to je logika.Na kolik asi vyjde připuštění-cesta a veterinární osvědčení pro převoz do jiného kraje a o kolik bude ve finále větší dotace ?Závěrem bych se chtěl zeptat co přinese pro chov změna v ŘPK ohledně měření zaůhlení lopatky a též souhlasím s p.Václavem ohledně přítomnosti člen RPK při zařazení hříběte do PK.Pro zajímavost z dnešních členů RPK to má ke mně nejblíže 70 km.Závěrem bych chtěl apelovat na všechny" chovatele "nedejte se odradit těmi všemi dobrodruhy co nám jen ztrpčují život a chovejte se k sobě slušně ať chováte noriky,slezany nebo belgiky.

Re: Dotaz

(linda, 4. 3. 2015 19:01)

ad RPK : jednoduché je nadávat, o něco těžší je jít jako člen Svazu, z něhož se RPK volí - ve volebním roce členy RPK volit. Nadávat bez toho, aby člověk volil, je směšné - protože takový sám pro změnu neudělal nic. Jsou tam takoví lidé, které zvolila VOLÍCÍ většina, na zbytek nebere nikdo ohled - protože každý má možnost.
Zařazení do GZ: tuším od 2006 platí pravidlo, že pro zařazení do GZ musí daný kůň nemít ve 3 generaci více než 1 předka jiného plemene ( nebere se ohled na % PG, ani na to, aby oba rodiče byli v GZ). V případě hřebců ohr. linií závisí na vůli a schválení RPK a schválení z GZ případné zařazení hřebce s výjimkou ( těžko udržet linii, když bude hřebec nedotační a teda v konkurenci ostatních dotačních pro chovatele nezajímavý).

Re: Re: Dotaz

(fanoš, 8. 3. 2015 19:23)

Volby do RPK jako svobodné? To si Lindo děláte prču ne? To je předem dané a když se někdo sekne a nesouhlasí,tak je Vám řečeno,že RPK schvaluje UCHS a to je ASCHK.Stavte se třeba na hlavu a stejně je to nanic.Má osobní zkušenost.Jinak je diskutabilní,zda vůbec zachovávat ohrožené linie.Většinou jsou v řiti proto,že za nic nestály,tedy u čmb určitě.

Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 8. 3. 2015 21:56)

Nevím jak s RPK u ČMB - volí se z jiného svazu, ale za SN mám za to, že volby byly svobodné a ikdyž se UCHS výsledek moc nelíbil, nakonec ho schválilo. Moc na tom předem daného nebylo, neb ze staré RPK zbylo jen jedno jméno a to s nejmenším počtem hlasů. Jestli jsou k čemu nebo k ničemu ohrožené linie, ukáže jenom čas - jestli se udrží nebo zaniknou. Má to svůj význam v GZ plemeni, kde nejde zvenku co do hřebců už nic přidat - nebo tedy lze, jako u ČMB Dominant, ale pokud není takový hřebec dotační a nemohou být ani jeho přímí potomci, žádný zvláštní ohlas to mezi chovateli nemá.

Re: Re: Re: Re: Dotaz

(fanoš, 9. 3. 2015 16:26)

Tak u slezanů je to stejné,jako všude.A nesjsem teoretik.Jsem zůčastněnec schůzí a jiných blbin,takže moc dobře vím,jak to chodí.Zatímco chovatel krmí,stará se,investuje čas i finance,UCHS spolu s řiťolezeckými RPK háže klacky pod nohy a vymýšlí zhovadilosti.Jinak Metodika i zařazování koní do GZ,je paskvil nahrávající UCHS.Zkrátka jak to chtějí,tak to je.Dále,jestli jsou k něčemu ohrožené linie,to už myslím čas ukázal.Jinak by asi ohrožené nebyli.Netipický zoufalec s mírami hrubě pod průměrem to asi nevytrhne.

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 11. 3. 2015 22:04)

Je to ne tak, jak chce UCHS, ale jak chtěla VÚŽV - GZ, tedy ti, kdo GZ dotace vyplácí. To je snad z odkazů, co jsem sem dala ( požadavek p. Mátlové) jasné.
Ad ohrožené linie - nemusíte se dívat daleko zpět - do SN: jak jsou dnes obsazené linie Bravo ( nedávno jenom Brys), Nero D. (nedávno jenom Neguš a Nýr), Streiter V. (nedávno jenom Streimur a Streigrip). Taky se daly nazvat ještě nedávno ohroženými. A kde je třeba Hubert N., dneska zasoupený jenom Habasem (nedávno ještě Hugo, Huron, Habas, Hardy, Harm, Hubar). To není o liniích, co nestojí za nic, to je odzdikezdismus, nekočírovaný a nehlídaný. Co se vybírá a uchovňuje. Že se neřekne - tohoto už je dost a toto schází.

Re: Re: Dotaz

(Alois, 9. 3. 2015 7:34)

Vážená paní Lindo,děkuji Vám za odpověď,ale jsem docela zděšen.Nevím jak jste došla k závěru,ře RPK může dát vyjímku hřebci,který nemá geny do zařazení do GZ to nemůžete myslet vážně.Je třeba si prostudovat co to vlastně genetika je.Bohužel genetika má svoje pevná pravidla (což je logické) a nikdo a ne už RPK je nemůže měnit.Kde jedinec co nemá geny tyto geny vezme ????A geny mu nedodá ani nová RPK vámi tak propagovaná.A to vysvětlení ohledně zařazení do GZ (a jedná si o klisny)je též nějaká Vaše domněnka.Ale nechci to rozebírat,ale prosím Vás informujte chovatele pravdivě.Ano vyjímka se dá dát hřebci do chovu ale ne do GZ.Jestli už není hřebec,který má geny pro danou linii tak chyba je někde jinde.Myslím si,že jestli bude chov založen na vyjímkách tak to nikam nepovede.

Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:26)

Pane Aloisi, já nelžu. Zeptejte se p. Políčka na pravidla zařazení koně do GZ, potvrdí vám to. Měla jsem s ním na to téma rozhovor po uchovnění mého hřebce, 2006, kdy to bylo nové - nebyl zařazen do GZ ne kvůli %PG, které měl vyšší, než x dalších hřebců v GZ zařazených ( a pořád to tak je), ale právě kvůli 2 předkům jiného plemene ve 3. generaci předků, namísto povoleného jednoho. Vloni byl na výjimku do GZ přidán - nešlo samozřejmě o chybějící % PG ( stejně jako u jeho polobratra stejné linie), ale právě o ty předky ve 3. generaci.

Re: Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:30)

Jinak mi přijde celkem zoufalé, že pravidla pro zařazení do GZ ani po skoro 9 letech od změny lidi neznají - bylo by prosím možné to tu někde vyvěsit?

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:53)

Konkrétně tady je o způsobu zařazování do GZ zmínka: http://dev.aschk.cz/sites/default/files/dokumenty/rpk25082005_1.rtf
A tady popis v Metodikách:
http://www.genetickezdroje.cz/sites/File/metodika/Metodika_KoneNorik.pdf
http://www.genetickezdroje.cz/sites/File/metodika/Metodika_KoneBelgik.pdf

Re: Re: Re: Dotaz

(Míra, 11. 3. 2015 19:21)

Zdravím pane Alios...no právě,že mu ty geny někdo dodá, jak tomu bylo například u SN. Potřeboval se GZ SN, no tak se noričtí hřebci i klisny převedli do PK SN a "chovatelský proces" byl hotový. Protože kde by jinak vzali SN 87,5% ne? A na chovatele, kteří léta chovali noriky se prostě kašle. Tak to vypadá dnes v chovu.A to není zdaleka vše. Tohle už asi nikdo dohromady nedá, bohužel.

GZ ?

(Míra, 10. 3. 2015 7:46)

III. Chov in situ
Jako GZ jsou považováni jedinci, kteří :
- byli do GZ zařazeni do roku 2005 včetně
- jsou od roku 2006 „čistokrevnými zvířaty“ – „Čistokrevným zvířetem“ se rozumí jedinec
s minimálním podílem 87,5 % genů předmětného plemene ve 3 generaci předků
- jsou zapsáni v Plemenné knize
- absolvují a splní stanovená kriteria zkoušek výkonnosti
- svými parametry tělesných znaků odpovídají standardu plemene

Re: GZ ?

(linda, 10. 3. 2015 10:58)

Jinými slovy řečeno - ne víc jak jeden předek jiného plemene ve 3 generaci ( označen slovně jako norik nebo cokoli jiného než SN) - odpovídá to přesně těmi % ( 1 předek z 8 ve 3 gen. zastupuje těch chybějících 12,5% do 100) - něco k nepochopení?

Re: Re: GZ ?

(Míra, 10. 3. 2015 19:03)

...ano je to k nepochopení, že kvůli GZ, tedy vlastně pro peníze, byli norici zapisováni do SN.

Re: Re: Re: GZ ?

(linda, 10. 3. 2015 21:30)

Za peníze se kolem děje mnoho horších věcí, než že chce někdo zachránit kus místní chladnokrevné populace pro budoucnost.

Jak uchovnit klisnu?

(Arwen, 9. 3. 2015 20:48)

Dobrý den,
zřejmě podle Vás zasvěcených hloupý dotaz, ale prosím omluvte mou nevědomost. U koní se pohybuji od dětství, ovšem vždy mezi teplokrevníky, nicméně již dlouhou dobu sním o chladnokrevné klisničce. Dříve jsem vlastnila valacha ČT a o chov jsem se tedy nijak nezajímala, valášek zemřel, já se pak věnovala vlastnímu mateřství a nyní si konečně splníme s manželem sen. Vyhledli jsme si čistokrevnou norickou klisnu s PP. Zatím je to jedenáctiměsíční miminko, ale i když jí chceme spíše jako rodinného mazlíka, zajímalo by nás jak bychom mohli klisnu nechat zařadit do chovu. Předem říkám, že nemáme velké chovatelské ambice, ale kdybychom ji chtěli jednou nechat připustit, rádi bychom postupovali správně a přivedli na svět hříbě s PP.
Moc děkuji z odpověď.

Re: Jak uchovnit klisnu?

(linda, 10. 3. 2015 11:04)

Jestli vám neporadí přímo chovatel vaší klisny, tak: ve 3 letech ( nebo i později) nechat klisnu osvodovat komisařem pro vaši oblast = zápis do PK. Musí splnit původ a předepsané min. míry. Případně, pro zápis do HPK složit zkoušky výkonnosti v tahu - ve 3 letech - pokud jsou složeny úspěšně, jsou dotovány státem z kapitoly Kontrola užitkovosti.

kone

(ja, 15. 2. 2015 20:00)

dobry den


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »