Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Šárka, 12. 2. 2015 22:55)

V zahraničí to se přiznám nevím, tak to můžete mít pravdu, já jsem jen chtěla poukázat na to, že i když se o noricích jmenovitě z hlediska plemene nepíše, tak že se na soutěžích objevují a to dost úspěšně. Naši oba koně jsou norici původem z Ostřetínského chovu, klisna není Sosna, ale Pavla. A musím říci, že nikdy v životě asi nezapomenu na tu nádheru, kterou jsem tenkrát viděla, když jsme tam byli poprvé pro valacha. Stádo velkých majestátných klisen s hříbaty, reagujících na nás jako cizí lidi s naprostým klidem a rozvahou, z očí těch koní vyzařoval klid, ochota, vstřícnost...úžasný zážitek. Moc mě mrzí, že tohle asi třeba moje děti nikdy neuvidí. Nejsem žádný zkušený chovatel, přesto ,že žiji s koňmi skoro třicet let ( pohybovala jsem se dlouhou dobu v kruzích dostihových a parkurových koní), neznám do hloubky ani původy koní, snažím se v tom zorientovat, vyslechnout názory lidí okolo koní. Nadchlo mě, když jsem našla tyhle stránky a řekla jsem si super, tak tady bude spousta informací pro spoustu lidí, zase další krok dopředu v té moc složité a nerůžové situaci okolo chlaďasů, díky moc za ně...a pak mě moc zamrzelo, když jsem zabrousila do diskuze a viděla jak se tu lidi handrkují. Ano, je pravda, jak napsal pan Václav, že dnes nikdo nepozná jakého plemene ten kůň je, dokud se nepodívá do papírů. A stejně jako Vy si myslím, že to je chyba. Pokud tady ta plemena všechna chceme mít, a já bych je nikomu nebrala, ať si každý vybere co je jeho srdci libo, tak by asi mělo nastoupit to co bývalo kdysi - jasně dané standardy jak které plemeno má vypadat, jaké má mít vlastnosti, z jakých rodičů do jaké plemenné knihy může být hříbě zapsáno a to dodržovat. Jsme v téhle chvíli možná, z mého pohledu, na jakémsi pomyslném rozcestí...to co tady máme, to prostě máme a můžeme si vybrat, jak s tím naložíme. Buď budeme každý koukat jen na svoji peněženku a na své ego a hádat se tu o tu "trochu zrní", která z finančních tepen kápne, ale pak se bojím, aby to nedopadlo "po nás potopa"...a nebo se zamyslíme, zapomeneme na chvíli na svoje "já" a pokusíme se vyslechnout a pochopit jeden druhého, vzájemně si pomoct a najít , nebo spíše hledat, protože to bude asi docela dlouhá cesta, řešení dobré především pro koně...ne pro nás...ne pro naše peněženky...ale pro budoucnost našich koní. Nebude to určitě cesta jednoduchá a nepůjde to snadno, ale teď asi na tomhle rozcestí snad ještě máme tu šanci....

Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 13. 2. 2015 1:29)

Já bych mezi ty úspěšné noriky s dovolením přidala pro mne nezapomenutelnou úžasnou kobylu Lucku ( po Schachen) dříve p. Hrušky, jak exteriérem, tak výkony v Pardubicích (ikdyž už je to pár let), která to uměla natřít valachům a hřebcům. Na takových matkách by se měli přednostně chovat plemeníci...

Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Jindriska, 13. 2. 2015 15:44)

A proto jsem Vám, Lindo, poslala návrhy na změny/doplnění ŘPK SN, včetně dokumentů na Islanda - Válečníka, protože to, co píšete o synech výjimečných matek, tak to prostě nějak nešlo na svět.... Proč? Když to je to chovatelství, o kterém se zmiňuje pan Václav skrze vzory pánů Rašky, Petrtýla atd. (které se mi také staly vzory, pan Valášek, pan Skřivan za ČT a další).
Pokud má zájem i někdo další vidět, co je k řešení - mohu mu to zaslat na mail. Hradčany jsou rozhodně pro šlechtění obecně, ale prioritně.

Re: Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 13. 2. 2015 18:53)

Mně Jindřiško v žaludku leží jiná věc, co do uchovňování ( jakýchkoli) hřebců. Co je platná investice soukromého majitele do hřebce, pokud i projde předvýběrem a je vyhozen z testu pro - prý neovladatelnost? Ač majitel se s ním normálně domluví, ať tahá sám, anebo v páru s jiným hřebcem. Před i po návratu z testu. Můžeme se stavět na hlavu, ale kde se odvolat? Stát se to může každému z nás. Některým projde u ZV zapřahání ve 3 lidech, jiný vypadne z testu jen pro něčí tvrzení, že to s ním prostě nejde ( úplně pominu důvěru v odbornost testujících osob - pokud mají problém s tím, že u výcviku 2 mladých neznajících se sepřažených remont se "nedá v klidu zapálit")... Opravdu je tohle nutné, opravdu se bez toho neobejdeme?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Jindriska, 13. 2. 2015 20:04)

Jestliže Vás, Lindo, dobře chápu, tak Vám vadí, že hřebec XX je v domácím prostředí majitele oukej, odpovídá pozitivně na výcvik výkonem a poté v závěrečném testu neprojde pro nekázeň??

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 13. 2. 2015 21:11)

Ano, tak, po cca 14 dnech v testu.

Lindě: testace hřebečků

(Jindriska, 13. 2. 2015 23:46)

"Ano, tak, po cca 14 dnech v testu."

Tak to Vám, Lindo, pošlu do mailu otevřený dopis radě, ve kterém chovatel(-e) žádali radu o "něco" kvůli neprověřenému personálu v ZH. Personálu pro výcvik remont. U teplokrevných koní je tomuto věnována velká pozornost, pokud má majitel s koněm další ambice a hodlá do něho investovat, že. Je to vážná věc - svěřit mladého koně jen tak někomu, není to houska na krámě. Pokud to ovšem není předem rozehraný byznys.

Zamyšlení

(Václav, 12. 2. 2015 20:07)

Vážení přátelé,pročítám si zde názory různých lidí,protože jsem již staršího data a koně chovám víc jak 25 let,musím i já zareagovat i když jsem původně nechtěl.Musím se ztotožnit s názorama třeba pana Maláta,Míry, Fandy a některých myšlenek paní Lindy.Prvně bych chtěl reagovat na vyjádření p.Jindříšky ohledně z.kl.,je až zarážející,že si dovolíte napsat,že to jsou nějaký kříženky huculů apod.Vážená paní z.kl. byly jinak vybírány než dnes,vybírali je odborníci a kdo dostal ke svojí klisně přívlastek z.kl. tak si toho velice vážil a na těchto klisnách choval a hříbata z nich byla ceněna i když neměla popsaný rodokmen.Staří chovatelé se musí obracet v hrobě.Dále si uvědomte,že na Norických koních vznikala dnešní čistokrevná plemena a to buď křížením chl.koní z ciziny pro zušlechtění-vznikl čmbk nebokřížením teplokrevných koní-vznikl SN.Vše mělo svůj záměr který se ovšem dnes nerespektuje.Paní Lindo píšete,že to je důsledek předešlých RPK,ale to je blbost,dříve byli v radách lidi odborníci a hlavně chovatelé (p.Hrnčíř st.,Raška,Malát,Petrtýl st.)Někteří již odešli a někteří byli odstraněni,protože do toho moc mluvili.Dnes tam jsou teoretici co koně vůbec nemají nebo tomu nerozumí (ing.Kosová,Voráčková,ing.Matyšová ,ing.Holčapek)a tito lidé nemají v sobě kouska cti aby si řekli "nebudem jim do toho kecat",ale vyhovují ASCHK a dokuď tam tito lidé budou tak to nikam nepovede.Paní Šárko napsala jste to krásně,ale kdo dnes rozpozná naše tři plemena od sebe,když nebude znát původ?Též se mi líbí jaký dnes je zmatek mezi N a SN to je právě důsledek té nové RPK a že může někoho vůbec napadnout.že Norik by měl být GZ je výsměch.Též bych se chtěl vyjádřit ke změně ŘPK,proč bude u zařazení klisny do PK člen RPK.Já myslím,že hříbě zařazuje inspektor při vypálení,u nás to stojí 500Kč plus cesta a vyjde to na 1200 Kč a podle změny budu ještě platit člena RPK (vše pro usnadnění chovatelům).Určitě to navrhoval někdo od stolu.Rád bych též dostal vysvětlení proč SN,když dospívají v 5 letech,jsou zařazováni do chovu již ve 3 letech,to se zařazují hříbata?A co je příčino toho,že jedině SN jsou pozdní?Závěrem bych se chtěl též ztotožnit s p. Malátem (kterého osobně znám a myslím si,že by to měl být jeden z uznávaných chovatelů),že největším zlem pro chov chl. koní je současná ASCHK,která jen z chl.koní žije a těží a to dokuď se nezmění tak to nikam nepovede.Též bych chtěl "pochválit" paní Svobodovou za její studii v ŠNP i když to pro chovatele nic nepřineslo tak si aspoň někdo pěkně namastil kapsu.Zdravím všechny poctivé chovatele a tento můj příspěvek vemte jako takové malé vyznání starého zkušeného koňáka.

Re: Zamyšlení

(Jindriska, 12. 2. 2015 21:37)

Václav to napsal pěkně od srdce.
Václave, co tedy navrhujete? Tuším, že máte v záloze dobrý nápad, jak to napravit.

Re: Zamyšlení

(Míra, 12. 2. 2015 23:31)

No pane Václav napsal jste to hezky.Situace v chovu je ale daleko horší, než jsem si myslel. Já si koupil prvního kříženečka v roce 1983 a od této doby se koním věnuji.Nechoval jsem moc na hříbata ale koně mám pořád. Moje bible je Speciální zootechnika, chov koní ak. Bílek a spol.Teď když tady jako důchodce brouzdám PK, doslova zírám, kam se poděly ony chovatelské zásady....jen tak namátkou, nebudu uvádět plemeno: jedna klisna je matkou tří plemenných hřebců a každý je představitelem jiné krevní linie, hřebec, který prošel loňským testem, má děda matky jiného plemene, další z loňského testu je "dělán" úzkou příbuzenskou plemenitbou....Takhle jestli to půjde dál, nedá to už nikdo dohromady. Nějaké dotace, nebo podpory jsou mně šuma fuk.Jde mně o koně a jejich plemenitbu.

Re: Re: Zamyšlení

(linda, 13. 2. 2015 2:16)

pro p. Míru:
Zde je ten zápis o přeřazení starých hřebců z N do SN: http://dev.aschk.cz/sites/default/files/dokumenty/rpk25082005_1.rtf Bude to desetiletá záležitost. Jsou tam jména lidí, kteří u toho byli a asi by měli umět to objasnit.

Re: Re: Re: Zamyšlení

(Míra, 13. 2. 2015 10:33)

Děkuji Lindo nemůžu to nikde najít, ale o to úplně nejde. Jde mně hlavně o to, co bude dál. S 22 hřebci se toho moc nenadělá. Např. já mám klisnu Vogl Vulkan a z této linie jsou tady tři hřebci, z toho dva jsou s ní úzce příbuzní...Bavíme se tady sami mezi sebou, zasvědcení mlčí. To je ta informovanost co jsem četl ve studii Koncepce chovu koní do r. 2020 ? Nemyslím tím správce webu. Ten (ta) zasluhuje pochvalu, neb to tady ožilo.

Re: Zamyšlení

(linda, 13. 2. 2015 1:13)

"Paní Lindo píšete,že to je důsledek předešlých RPK,ale to je blbost,dříve byli v radách lidi odborníci a hlavně chovatelé (p.Hrnčíř st.,Raška,Malát,Petrtýl st.)Někteří již odešli a někteří byli odstraněni,protože do toho moc mluvili.Dnes tam jsou teoretici co koně vůbec nemají nebo tomu nerozumí (ing.Kosová,Voráčková,ing.Matyšová ,ing.Holčapek)a tito lidé nemají v sobě kouska cti aby si řekli "nebudem jim do toho kecat",ale vyhovují ASCHK a dokuď tam tito lidé budou tak to nikam nepovede."

Nepochopil jste mne. Psala jsem, že zmatek v SN/N, ve kterém se chovatelé nevyznají, je důsledkem chování minulých RPK ( SN/N - minulé volební období), protože chovatele neinformovaly dostatečně o svých krocích ( a nejspíš ani nebraly zřetel na jejich názor, když p. Míra za noriky píše, že SN hřebci s licencí do norika měli být vybráni jinak - podle PNG / s čímž já souhlasím). To je záležitost posledních cca 3 let a jména, která uvádíte, už s tímto stavem neměla co dělat, ti pánové už v RPK bohužel nebyli. Jména, která tady od vás padla z nové RPK SN - s těmito dámami měla ASCHK naopak problém ( ne že jí vyhovovaly), snažíc se protlačit/udržet tam doc. Maršálka, který neměl potřebu s chovateli SN komunikovat, jen snahu jim vnutit svou teoretickou představu, jakého SN by podle něj měli chovat ( třeba o kus zmenšené míry, s kterými nesouhlasili). Necítím se být povolaná soudit odbornost členů RPK - ale každý, kdo sleduje klokočovský chov v posledních letech musí uznat, že pod vedením p. Voráčkové udělal mílový krok do plusu od stavu, ve kterém byl pod vedením bývalého člena RPK SN p. Nováka - ve všech ohledech. To není chvála, to je holý fakt. Kvality chovatele soudím jen podle toho, co je za ním vidět. To nesouvisí ani s věkem, ani s počty koní, které má na povel doma nebo v práci, ani jak dlouho to dělá. A jsem ráda za všechny mladší ročníky, které chlaďasi oslovují a kteří se dali na jejich chov, protože to bude na nich, aby tu káru táhli dál. Díky za ně.

POZVÁNKA

(Jindriska, 6. 2. 2015 14:14)

Všechny, doslova všechny, kteří se chtějí dozvědět o tom, co se tu řeší v diskuzi kolem N a SN, kolem toho, proč vlastně máme zařazovat do GZ slezana a norika ne, zda je tento něco méně, nebo je snad slezský n. úplně k ničemu, proč je i čmB v GZ, jak to tedy bude s rozmístěním hřebců na stanice, resp. jaká bude pro chovatele nabídka zastoupených plemen v regionech a v liniích, jak držet hřebce obecně, jestli do loňska narozená hříbata spojení N x SN budou kříženci nebo až od - kdy? a řada dalších otazníků je možné vyřešit na

Setkání slezského norika (a nejen jej) v Krňovicích 28.2.2015!!!!!!!!!!!!!!!!
Přijďte!! Je na čase to řešit a ne se domnívat.

Zvu jmenovitě "NORIKA", abychom přesně slyšeli, co říká paní ve videu o neoblíbenosti N, ale přesně! Nevytrhovat z kontextu!

Můžeme i pořešit, jaké finanční pobídky může nabídnout SCHCHK chovatelům norika jako kompenzaci za chov v jeho čistokrevné podobě, když na něho nelze aplikovat GZ a také proč ty GZ vlastně existují!
Pokud Vás to skutečně zajímá, tak přijeďte na místo se zástupcem(-ci) Svazu chl. koní a se zástupci MZe na jedno místo mimo půdu ministerstva, kam každý nemůže.
Je to šance vyslechnout pravdu, přijmout ji a přispět k vývoji, nebo nepřijmout a pak už nikdy nevyřvávat "na sklo". Je to prostor k diskuzi.

Berte to tak, že tyto webové diskuze někdo vyslyšel, vyslyšel Vox populi..., zamyslel se nad tím, že opravdu je nutné všechno do puntíku říci a zdůvodnit a proto je to setkání
28.2.2015 ve 12.oo hodin V Krňovicích u Třebechovic pod Orebem.

Re: POZVÁNKA

(Jindriska, 6. 2. 2015 15:28)

Tak už se na nás proboha chovatelé noriků nezlobte, že se hlásíme ke koňské sbírce básní, kde někde kolem roku 1900 až 1920 kolují "zemské klisny", značené v původech jako z.kl., které byly těmi huculkami, furínkami, lipicánkami, odpadlými kladrubačkami a nevím čím, protože v té době jsme bohužel nikdo nebyli, prostě nevíme jistě, co znamená zemská klisna, na kterou se pustil importovaný originální "von". Takže máme možnost to nějak 28.2. rozklíčovat, jestli chovatelé noriků v Česku (!), tzn na domácí půdě, budou podávat nótu na "przniče" před sto lety. Tenkrát byl hlad po tažné síle a temperamntu žádaného na Moravské straně - mám informace z knihy a prostě všici neměli na koně od handlířů, kteří měli glejt na dovoz koní z Rakouska a odjinud, pokud nezasáhlo ministerstvo orby nebo války dovozem hřebců. Takže jsme si tu pořídili svého koně a je škoda noriků, že jejich chovatelé o nich více nepíšou a neukazují se, a přesto slezský norik ve svém názvu deklaruje norika, neschovává jej. Tak se nezlobte norici, že někteří uznáváme, že čistokrevný norik je "doma" geneticky a zdrojově v Rakousku! Tudy kdysi patrně jen migroval, nebyli tu ty Alpské stráně a půda a klima, nebo jsme byli hloupí, že jsme nezaložili v Brně dřív plemennou knihu než sousedé.
A je zajímavé, ale tím fakt nechci nikoho naštvat, jen upozorňuji, že slezští norici se nějak moc dobře prosazují v cizině na soutěžích, na to že jsou paličatí a pod.
Noriky já osobně v konkurenci min. 12 plemen (běžně kolem 25) potkávám hodně málo na špičce. Ale pro mne nejsou o nic míň. Mně se líbí ten dobře odchovaný rakouský ztepilý svalovec s válcovitým trupem a jiskrou v oku.

Jo a ještě: neschvaluji křížení, tak, jak se projevuje dnes ("hlavně absme měli hřibátko!), na třetinu bezpůvodových koní v ČR, kdy kůň už není nejdůležitější hybnou silou a válečným prostředkem, aby jsme jej museli překotně množit.

Re: Re: POZVÁNKA

(norik, 7. 2. 2015 8:27)

ted již všichni vime ktera pani to na videu řekla ,

Re: Re: Re: POZVÁNKA

(Jindriska, 7. 2. 2015 12:09)

No to nás tedy zajímá... i to, co doslovně řekla v průběhu celého vyjádření ovšem.

Re: Re: Re: POZVÁNKA

(linda, 7. 2. 2015 13:40)

Nevím k čemu je důležité pitvat, co kdo řekl a co si myslí, když na Šumavě je prostor volný pro všechny, není protěžováno žádné jiné plemeno na úkor norika. Nebo ano?

Re: Re: Re: Re: POZVÁNKA

(Jindriska, 7. 2. 2015 22:12)

Ne, není. Na počátku byly jen vytvořeny podmínky pro smysluplné uplatnění státem chráněných plemen pomocí studie. Na počátku byla dobrá vůle vytvořit vzor s těmito a pokračování s dalšími "přesvědčenými" chovateli nebo majiteli. V podstatě pokud tam budou trekpaardi a budou fungovat - nelze říkat ne. Je to však nevyužitá šance a prostor místním plemenům. V zahraničí na naše plemena také rozhodně neberou ohledy :-).

DISKRIMINACE

(NORIK, 4. 2. 2015 20:08)

NORIK JE NEJSTARŠÍ CHLADNOKREVNE PLEMENO CHOVANE NA NAŠEM UZEMI , POPSANO JIŽ V POZDNIM STŘEDOVEKU A ZŘEJME TU BYLO JEŠTE DŘIVE , JEDNODUŠE ŘEČENO KDYŽ SE V JIHOZAPADNICH ČECHACH KŠÍROVALI NORICI VE SLEZSKU TAHALI SOTVA NAKRMENI VOLI OBČAS V PARU S MALYM TEPLOKREVNIKEM , PROC TEDY NORIK NENI V GZ KDYŽ JE TU O NEKOLIK STOLETI DELE NEŽ SN ? A VČEM JE V PRAXI LEPŠÍ SN NEŽ NORIK ? PROČ NA SOUTĚŽE POSILA ZEMSKY HŘEBČIN POUZE HŘEBCE V GZ ? PROČ JEDNA PANI KTERA SEM RADA PŘISPIVA ŘIKA VE SVEM VIDEU ŽE NORIK NENI V ČECHACH OBLIBEN A PROPAGUJE SN JAKO JEDINE PLEMENO VYUŽITELNE V TAHU V LESE ? CELE GZ JE PROTIVNA HRA LIDI KTEŘÍ SI NECO ROZHODLI TOMU SE ŘIKA DISKRIMINACE , PROČ NENI V GZ NORIK ? NO PROTOŽE SE TO TE SKUPINCE LIDI NEHODI , NEBO SNAD NEKDO DOKAŽE VYSVETLIT V ČEM JE PLEMENO KTERE U NAS ZDOMACNELO PŘED STOVKAMI LET HORŠÍ NEŽ NEJAKY SN KTERY TU JE SOTVA STO LET A MIMO JINE VETŠINA SN CO JSEM V PRAXI VIDEL JSOU TVRDOHLAVI KONE KTERE VYCVIČIT DA VICE PRACE TO JE JEN POZNATEK Z PRAXE , JE HEZKE ŽE NEKDO OKAZUJE NA VIDEU VYCVIČENEHO KONE ALE PTAM SE CO JE NA TOM ZVLASTNIHO ? TO CO JSEM VIDEL NA ZMINENEM VIDEU VAM PŘEDVEDE KTRYKOLIV KOČÍ KTERY V LESE DELA , POZNAL SEM I LEPŠÍ KONE A NEBYLI GZ , PŘIPOMINA MI TO SLOVAKY KTEŘÍ SE OBČAS TVAŘI ŽE NORIK VNIKL NA MURANI , DOUFAM ŽE REAKCE SE BUDOU VZTAHOVAT K MYM OTAZKAM , MOŽNA SE KONEČNE DOZVIM CO NEVIM , NA ZAVER PŘEJI VŠEM BEZ VYJIMEK SPOUSTU NAROZENYCH HŘÍBAT VŠECH PLEMEN ZAROVEN VZDAVAM HOLD VŠEM CHOVATELUM NORIKA KTEŘÍ HO NEOPUSTI I KDYŽ NENI GZ ONA TATO HRA MUŽE SKONČIT STEJNE RYCHLE JAK ZAČALA


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »