Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Dotaz

(Alois, 9. 3. 2015 7:34)

Vážená paní Lindo,děkuji Vám za odpověď,ale jsem docela zděšen.Nevím jak jste došla k závěru,ře RPK může dát vyjímku hřebci,který nemá geny do zařazení do GZ to nemůžete myslet vážně.Je třeba si prostudovat co to vlastně genetika je.Bohužel genetika má svoje pevná pravidla (což je logické) a nikdo a ne už RPK je nemůže měnit.Kde jedinec co nemá geny tyto geny vezme ????A geny mu nedodá ani nová RPK vámi tak propagovaná.A to vysvětlení ohledně zařazení do GZ (a jedná si o klisny)je též nějaká Vaše domněnka.Ale nechci to rozebírat,ale prosím Vás informujte chovatele pravdivě.Ano vyjímka se dá dát hřebci do chovu ale ne do GZ.Jestli už není hřebec,který má geny pro danou linii tak chyba je někde jinde.Myslím si,že jestli bude chov založen na vyjímkách tak to nikam nepovede.

Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:26)

Pane Aloisi, já nelžu. Zeptejte se p. Políčka na pravidla zařazení koně do GZ, potvrdí vám to. Měla jsem s ním na to téma rozhovor po uchovnění mého hřebce, 2006, kdy to bylo nové - nebyl zařazen do GZ ne kvůli %PG, které měl vyšší, než x dalších hřebců v GZ zařazených ( a pořád to tak je), ale právě kvůli 2 předkům jiného plemene ve 3. generaci předků, namísto povoleného jednoho. Vloni byl na výjimku do GZ přidán - nešlo samozřejmě o chybějící % PG ( stejně jako u jeho polobratra stejné linie), ale právě o ty předky ve 3. generaci.

Re: Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:30)

Jinak mi přijde celkem zoufalé, že pravidla pro zařazení do GZ ani po skoro 9 letech od změny lidi neznají - bylo by prosím možné to tu někde vyvěsit?

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

(linda, 9. 3. 2015 8:53)

Konkrétně tady je o způsobu zařazování do GZ zmínka: http://dev.aschk.cz/sites/default/files/dokumenty/rpk25082005_1.rtf
A tady popis v Metodikách:
http://www.genetickezdroje.cz/sites/File/metodika/Metodika_KoneNorik.pdf
http://www.genetickezdroje.cz/sites/File/metodika/Metodika_KoneBelgik.pdf

Re: Re: Re: Dotaz

(Míra, 11. 3. 2015 19:21)

Zdravím pane Alios...no právě,že mu ty geny někdo dodá, jak tomu bylo například u SN. Potřeboval se GZ SN, no tak se noričtí hřebci i klisny převedli do PK SN a "chovatelský proces" byl hotový. Protože kde by jinak vzali SN 87,5% ne? A na chovatele, kteří léta chovali noriky se prostě kašle. Tak to vypadá dnes v chovu.A to není zdaleka vše. Tohle už asi nikdo dohromady nedá, bohužel.

GZ ?

(Míra, 10. 3. 2015 7:46)

III. Chov in situ
Jako GZ jsou považováni jedinci, kteří :
- byli do GZ zařazeni do roku 2005 včetně
- jsou od roku 2006 „čistokrevnými zvířaty“ – „Čistokrevným zvířetem“ se rozumí jedinec
s minimálním podílem 87,5 % genů předmětného plemene ve 3 generaci předků
- jsou zapsáni v Plemenné knize
- absolvují a splní stanovená kriteria zkoušek výkonnosti
- svými parametry tělesných znaků odpovídají standardu plemene

Re: GZ ?

(linda, 10. 3. 2015 10:58)

Jinými slovy řečeno - ne víc jak jeden předek jiného plemene ve 3 generaci ( označen slovně jako norik nebo cokoli jiného než SN) - odpovídá to přesně těmi % ( 1 předek z 8 ve 3 gen. zastupuje těch chybějících 12,5% do 100) - něco k nepochopení?

Re: Re: GZ ?

(Míra, 10. 3. 2015 19:03)

...ano je to k nepochopení, že kvůli GZ, tedy vlastně pro peníze, byli norici zapisováni do SN.

Re: Re: Re: GZ ?

(linda, 10. 3. 2015 21:30)

Za peníze se kolem děje mnoho horších věcí, než že chce někdo zachránit kus místní chladnokrevné populace pro budoucnost.

Jak uchovnit klisnu?

(Arwen, 9. 3. 2015 20:48)

Dobrý den,
zřejmě podle Vás zasvěcených hloupý dotaz, ale prosím omluvte mou nevědomost. U koní se pohybuji od dětství, ovšem vždy mezi teplokrevníky, nicméně již dlouhou dobu sním o chladnokrevné klisničce. Dříve jsem vlastnila valacha ČT a o chov jsem se tedy nijak nezajímala, valášek zemřel, já se pak věnovala vlastnímu mateřství a nyní si konečně splníme s manželem sen. Vyhledli jsme si čistokrevnou norickou klisnu s PP. Zatím je to jedenáctiměsíční miminko, ale i když jí chceme spíše jako rodinného mazlíka, zajímalo by nás jak bychom mohli klisnu nechat zařadit do chovu. Předem říkám, že nemáme velké chovatelské ambice, ale kdybychom ji chtěli jednou nechat připustit, rádi bychom postupovali správně a přivedli na svět hříbě s PP.
Moc děkuji z odpověď.

Re: Jak uchovnit klisnu?

(linda, 10. 3. 2015 11:04)

Jestli vám neporadí přímo chovatel vaší klisny, tak: ve 3 letech ( nebo i později) nechat klisnu osvodovat komisařem pro vaši oblast = zápis do PK. Musí splnit původ a předepsané min. míry. Případně, pro zápis do HPK složit zkoušky výkonnosti v tahu - ve 3 letech - pokud jsou složeny úspěšně, jsou dotovány státem z kapitoly Kontrola užitkovosti.

kone

(ja, 15. 2. 2015 20:00)

dobry den

kone

(ja, 15. 2. 2015 19:58)

dobry den

norik nebo slezan nebo belgik

(Šárka, 10. 2. 2015 9:51)

Tak tady pročítám tu diskuzi a říkám si, proč se chovatelé mají tendenci takhle handrkovat ...v dnešní době, která chladnokrevným koním vůbec nepřeje...proč se nezamyslí nad větou, kterou jsem četla v úvodu tady těch stránek " v jednotě je síla" a nepokusí se domluvit co možná nejlepší podmínky pro všechny...pro všechny. Proč si neřeknou - ano, chceme mít belgiky, chceme mít noriky a chceme mít slezany...ale nechceme aby se míchalo jedno s druhým . Pojďme jasně říci jak tedy má vypadat belgik, jak má vypadat norik, jak slezan a pojďme to podle toho směrovat. Vždyť u noriků a slezanů je to teď taková míchanice, že vůbec nikdo nemůže "dát ruku do ohně" za toho či ono koně že ten je víc slezský než druhý... A dotace?...tak pojďme podpořit prostě čistokrevnou plemenitbu jako takovou a nemusí se nikdo s nikým hádat. Chov koní, a chladnokrevných zejména, dneska finačně živoří, tak proč neocenit a nepodpořit všechny ty chovatele, kteří se do toho ještě jsou ochotni pouštět. Někdo tady zmiňoval, že norici nejsou vidět...třeba na soutěžích...ale jsou - jen je potřeba se podívat . My máme noriky dva, a oba byli a jsou vidět - valach na Mistrovství republiky v Pardubicích v ovladatelnosti v kládě třetí ( tuším asi rok 2009, už je to přece jen nějaký ten "pátek") , kobyla poté jednou třetí, dvakrát druhá, letos druhá na Mistrovství republiky v trojboji v Olšině...letošní vítězka trojboje v Olšině - Samanta pana Knapovského - opět PK norik...a myslím, že kdybych se probrala původy víc, najdu těch noriků požehnaně.... Tak nevím...možná by bylo lepší se přestat dohadovat, přestat si závidět a vzájemně si pomoct...protože jinak se naše děti nebo děti našich dětí budou jednou chodit na chladnokrevné koně dívat tak maximálně do ZOO :-( ....

Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 10. 2. 2015 11:38)

Souhlasím.
Celé předešlé handrkování souvisí s dobou předešlou, kdy chovatelé nebyli informováni téměř o ničem. A nemají v lecčem jasno dodnes, protože RPK minulých volebních období činily změny, které neměly potřebu s chovateli konzultovat, ani je dostatečně informovat - ikdyž se jich přímo týkaly. Proto i výrazná obměna v RPK SN. Není důležité, z jakých důvodů čistokrevné chladnokrevníky českých plemen kdo chová, ale že to vůbec dělá, pokud poctivě - jsou z toho dobří, dobře odchovaní koně pro jakýkoli účel. Všem takovým můj respekt.

Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Jindriska, 12. 2. 2015 21:43)

...norici nejsou nikde vidět...
Šárko, myslela jsem tím - v zahraničí...
Jistě, máte jinak pravdu, já si všímám, že jste jezdili úspěšně, i se SN kobylou, i do Pardubic, myslím...
Pokud na tom nejsem úplně špatně, protože jako Václav chovám s rodinou koně taky čtvrt století, tak si pamatuji jméno - Sosna?

Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Šárka, 12. 2. 2015 22:55)

V zahraničí to se přiznám nevím, tak to můžete mít pravdu, já jsem jen chtěla poukázat na to, že i když se o noricích jmenovitě z hlediska plemene nepíše, tak že se na soutěžích objevují a to dost úspěšně. Naši oba koně jsou norici původem z Ostřetínského chovu, klisna není Sosna, ale Pavla. A musím říci, že nikdy v životě asi nezapomenu na tu nádheru, kterou jsem tenkrát viděla, když jsme tam byli poprvé pro valacha. Stádo velkých majestátných klisen s hříbaty, reagujících na nás jako cizí lidi s naprostým klidem a rozvahou, z očí těch koní vyzařoval klid, ochota, vstřícnost...úžasný zážitek. Moc mě mrzí, že tohle asi třeba moje děti nikdy neuvidí. Nejsem žádný zkušený chovatel, přesto ,že žiji s koňmi skoro třicet let ( pohybovala jsem se dlouhou dobu v kruzích dostihových a parkurových koní), neznám do hloubky ani původy koní, snažím se v tom zorientovat, vyslechnout názory lidí okolo koní. Nadchlo mě, když jsem našla tyhle stránky a řekla jsem si super, tak tady bude spousta informací pro spoustu lidí, zase další krok dopředu v té moc složité a nerůžové situaci okolo chlaďasů, díky moc za ně...a pak mě moc zamrzelo, když jsem zabrousila do diskuze a viděla jak se tu lidi handrkují. Ano, je pravda, jak napsal pan Václav, že dnes nikdo nepozná jakého plemene ten kůň je, dokud se nepodívá do papírů. A stejně jako Vy si myslím, že to je chyba. Pokud tady ta plemena všechna chceme mít, a já bych je nikomu nebrala, ať si každý vybere co je jeho srdci libo, tak by asi mělo nastoupit to co bývalo kdysi - jasně dané standardy jak které plemeno má vypadat, jaké má mít vlastnosti, z jakých rodičů do jaké plemenné knihy může být hříbě zapsáno a to dodržovat. Jsme v téhle chvíli možná, z mého pohledu, na jakémsi pomyslném rozcestí...to co tady máme, to prostě máme a můžeme si vybrat, jak s tím naložíme. Buď budeme každý koukat jen na svoji peněženku a na své ego a hádat se tu o tu "trochu zrní", která z finančních tepen kápne, ale pak se bojím, aby to nedopadlo "po nás potopa"...a nebo se zamyslíme, zapomeneme na chvíli na svoje "já" a pokusíme se vyslechnout a pochopit jeden druhého, vzájemně si pomoct a najít , nebo spíše hledat, protože to bude asi docela dlouhá cesta, řešení dobré především pro koně...ne pro nás...ne pro naše peněženky...ale pro budoucnost našich koní. Nebude to určitě cesta jednoduchá a nepůjde to snadno, ale teď asi na tomhle rozcestí snad ještě máme tu šanci....

Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 13. 2. 2015 1:29)

Já bych mezi ty úspěšné noriky s dovolením přidala pro mne nezapomenutelnou úžasnou kobylu Lucku ( po Schachen) dříve p. Hrušky, jak exteriérem, tak výkony v Pardubicích (ikdyž už je to pár let), která to uměla natřít valachům a hřebcům. Na takových matkách by se měli přednostně chovat plemeníci...

Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(Jindriska, 13. 2. 2015 15:44)

A proto jsem Vám, Lindo, poslala návrhy na změny/doplnění ŘPK SN, včetně dokumentů na Islanda - Válečníka, protože to, co píšete o synech výjimečných matek, tak to prostě nějak nešlo na svět.... Proč? Když to je to chovatelství, o kterém se zmiňuje pan Václav skrze vzory pánů Rašky, Petrtýla atd. (které se mi také staly vzory, pan Valášek, pan Skřivan za ČT a další).
Pokud má zájem i někdo další vidět, co je k řešení - mohu mu to zaslat na mail. Hradčany jsou rozhodně pro šlechtění obecně, ale prioritně.

Re: Re: Re: Re: Re: norik nebo slezan nebo belgik

(linda, 13. 2. 2015 18:53)

Mně Jindřiško v žaludku leží jiná věc, co do uchovňování ( jakýchkoli) hřebců. Co je platná investice soukromého majitele do hřebce, pokud i projde předvýběrem a je vyhozen z testu pro - prý neovladatelnost? Ač majitel se s ním normálně domluví, ať tahá sám, anebo v páru s jiným hřebcem. Před i po návratu z testu. Můžeme se stavět na hlavu, ale kde se odvolat? Stát se to může každému z nás. Některým projde u ZV zapřahání ve 3 lidech, jiný vypadne z testu jen pro něčí tvrzení, že to s ním prostě nejde ( úplně pominu důvěru v odbornost testujících osob - pokud mají problém s tím, že u výcviku 2 mladých neznajících se sepřažených remont se "nedá v klidu zapálit")... Opravdu je tohle nutné, opravdu se bez toho neobejdeme?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »