Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 7. 2. 2015 16:37)

Třeba černý Nero bečv. zajímavý pro českého norika.
To není o přidělených hřebcích, ale o skutečnosti - doufám že se tu v dohledné době objeví statistika připouštění za poslední léta. Ne řeči, co by kdyby a co by kdo kde chtěl mít zařazeno, ale kteří hřebci co opravdu připouštěli a kolik toho který měl. Asi nemá smysl to víc rozebírat, pač mne netrápí stejné věci, co vás. To jsou otázky na vaši RPK, ta je šlechtitel vašeho plemene a ta stojí u vesla. Co kam kdo zařadil - co to mění na koni? Buď za něco stojí nebo ne. Mám 2 dotační a 2 nedotační a chovám na všech, protože jsou pro mne rovnocenné. Je doba, kdy si každý může vybrat, na čem chovat bude a jakého hřebce na to bude pouštět. Tlouct po letech hlavou do zdi, co kam kdo po letech zařadil je k ničemu. Proč se nikdo neozval 2012, když se to dělilo? - zase - vaše RPK : Že jste tam ( i v N ) chtěli mít jiné hřebce, než co vám RPK vybrala - že jiné považujete za noričtější.
A % norických genů - je úsměvné stejnými % ohodnotit bav. norika, jako originál rakušáka s uzavřenou PK více než 100 let. Jihoněmecký chladnokrevník je obdobná norická směs jako český norik, slezský norik, není to 100% rakušák chovaný v Německu.
A zmíněný bav.n.Ramsau- z něj do SN zařazený Ramgoš - jeho synové: Čechy o tuto linii zvlášť nejeví zájem. Léta stojící v Čechách Ramnes s 1 dcerou v chovu, 3 roky můj Regent s jednou dcerou odtud v chovu, letos tam stojící Rigoš ( na obě plemena) s žádnou připuštěnou klisnou ... o čem se tu při těch počtech bavíme? :-D Jen o závisti ohledně dotací? Protože tak to vyznívá. Není třeba, každý si může koupit GZ kobylu a chovat na ní. Když je to stejně norička :-D
Co mi na tom není jediné jasné, proč vám tak strašně chybí odtržení SN v chovu, když podle počtu připuštěných nijak zvlášť nevyužíváte ani to, co vám z hřebců zbylo. Kdo z Čech za těmi "ukradenými" SN hřebci jezdil dřív ( když je nikdo ještě neoddělil) pouštět noričky na Moravu, když 3/4 SN hřebců stojí na Moravě? Asi utopie..

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(Václav. F, 7. 2. 2015 18:03)

Přesně tak, utopie ...každýho z nás opravdu trápí něco jinýho.. mě to, jak se z chovatelů norika dělají importéři atraktivních barených koní a hlavně vykrádání pk kdy z potomků noriků jsou na papíře zázračně vyšlechtěni hřebci sn ...závistí ohledně dotací rozhodně netrpím to už dávno bych choval slezačky a notoval bych si tu s vámi o slezácích :D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 7. 2. 2015 18:27)

Nenotoval. O slezácích (nebo přestrojených/ukradených noricích?) Máme odlišný postoj. Já taky koupila noričku a bez mého přičinění se stala SN. Kobylu to nezměnilo, do GZ samo zařadilo a po pár letech vyřadilo ( nebyla už slezská dost).
No a? Na rozdíl od vás mi tohle nepřijde důležité ( ikdyž jsem to nechápala) - mám k ní stejný vztah, když je v SN, jako kdyby zůstala v norikách. Nemám pocit, že mi ji někdo ukradl. Když nežiju ve Slezsku.
A co? Je tu jedno plemeno, které se stalo dotačním a tak se na něm více chová a druhé, které si to z nějakých důvodů neobhájilo nebo se nestaralo a tak se na něm chová méně.
Jak psala Jindřiška, na setkání v Třebechovicích bude mít referát p. Musilová z MZe, odborník na tuhle problematiku - koho nějaké přeřazování pálí, ať se zeptá tam, kompetentní osoby k tomu.
Ohledně barviček - kolik se tu navozilo v poslední době ryzáků, hnědáků? Dávno tomu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 7. 2. 2015 18:54)

Ale určitě bych sledovala případ trestního oznámení na vykrádání PK, žalovaný někým, kdo nevlastní ani tu PK, ani nevlastnil Streitera z Lán -5 ( že by tím mohl byl poškozen a jeho x let mrtvý kůň znehodnocen). To by bylo fakt zajímavé :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 7. 2. 2015 17:03)

Ještě z jiného pohledu - vloni jsme navštívili akci - vyhánění norických plemeníků na alpské pastviny v Raurisu. Měli jsme možnost srovnat, nakolik se liší SN od orig. rakouského norika na téměř dvacítce rakouských plemeníků, viděli i jejich klisny s hříbaty ve stádech na svazích a skupinku odchovu. Ikdyž tu někteří tvrdíte, že SN je v podstatě norik ( pohledem na původy - 4 generace a dál) - shodli jsme se, že typem ze SN hřebců těm rakouským odpovídá snad jen Steiman a Baramis ( přišlo nám zábavné, že zrovna tyhle si norici nevybrali), kdežto zbytek z různých důvodů ne. Ad.: "domácí plemeno"- budete-li chovat na většinově stejných předcích další generace v různých podmínkách jiných prostředí a selektovat do chovu budou úplně jiné oči, budete mít rozdílná plemena (kůň je produkt hroudy). Ohledně norika českého - nevím kam směřuje, ale také se rakouským norikům často nepodobá - z toho, co jsme viděli tam.

Re: Re: Re: Re: Re: R: Re: Re: DISKRIMINACE

(Jindriska, 7. 2. 2015 22:04)

Tak. A s tímto se ztotožňuji. Prohlédla jsem si snímky i video od Lindy i od Míši O. a proto výše v diskuzi uvádím, že se mi líbí ten "dobře odchovaný rakouský ztepilý svalovec...atd", kterého mé oči vidí odlišného od místních noriků. Ztotožňuji se s památnou větou klasika, že (ad.Linda) Kůň je produkt rodné hroudy a pokud je teď od roku 2012 chaos, tak pak je třeba čas na urovnání a vyjasnění, jak to tedy je a co bude nebo ne. Takže naviděnou 28.2.

Před cca 10 lety se nám stalo, že jsme podle pravidel v roce narození měli luxusní SN klisnu, byla pozvaná na šampionát tříletých (tehdy v Lysé n. L) a protože měla ten rok "málo" PSG, komise řekla, ať se uchází o N pozici. V SN skončila třetí umístěná, protože byla prostě kvalitní a protože jsme prostě chovali (a dosud) slezské noriky. Samozřejmě jsme nad tím kroutili hlavou a v následných letech kritizovali chovatelský systém, protože mu chyběla několikaletá koncepce! Taková, aby se neměnily pravidla často, když se tím poškozují investoři do chovu - chovatelé.
Kobyla je stále SN, i když v PK, pokud bychom ji zařadili jako N, byla by v HPK... ačkoliv má 8,1 b. exteriér a ZV splnila. Tak asi tak.

Chci tím říct, že vnímám jako podstatné - rozhodnout se pro PLEMENO, nikoliv pro výhodu. Pokud pro výhodu, tak není co řešit.
Pokud se rozhodnu pro plemeno a pro výhodu, tak ji musím s MZe prostřednictvím UCHS "najít". Nebo prostřednictvím svazu.

Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 7. 2. 2015 10:18)

Jinak moc nechápu, pokud tu někteří považujete SN a N za identické plemeno a vyčítáte SN gen. zdroj, které N nemá, proč tedy nepřejdete na chov dotačního SN ( pokud je to totéž)? Tolik vadí ten přídavek "slezský"? Název norik je stejně zavádějící, není identický s čistokrevným rakouským "noriker", i okolní státy si svá plemena na bázi především norické krve pojmenovali po svém ( Slováci muráňského norika, Němci jihoněmeckého chladnokrevníka - tady nazýván "bavorským" norikem)

Re: Re: DISKRIMINACE

(Václav. F, 5. 2. 2015 19:17)

pro Lindu ..proč bychom si jezdili pro norika do Bavor či Rakous, když jich máme u nás dost, jen se nějakým záhadným způsobem ocitli v pk slezáků..narážím na Váš komentář proč si na norický klisny pouštíme hřebce Sn..viz třeba linie Hubert Nero hřebec 2061Hubír je údajně slezský norik, jeho otec 2934 Hubert Nero IX je rakouský norik a matka SM 91 Vanda je po rakouských importech čistá norička ...takže mě napadá, že jediné co má Hubír slezského je jen to, že se tam narodil. Ať mi nikdo neříká, že když přivezu ohřebit čistou noričku do slezska, že vznikne nové plemeno koně slezský norik. Maximálně ráz koně jako třeba bavorský, rakouský, muránský...takže nevidím důvod proč zrovna slezáky protěžovat, když podle mě jde beztak o jedno a to samé plemeno, ale jsem asi jen hloupej kočí z lesa. Mimochodem letos čekáme na hříbě ze spojení noričky a Habase (SN), který má 93,8 % PG norika, když už nám v norikách žádnej Hubír nezbyl.

Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 5. 2. 2015 21:36)

Můj koment, proč jezdit pro norika do ciziny patřil NORIKOVI, k jeho narážce, že SN jsou tvrdohlaví koně - aby si teda něčím takovým norici neničili chov. Ale pokud je norik a SN totéž, uchází mi, koho se ta tvrdohlavost vůbec týká :-D

Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(Václav. F, 5. 2. 2015 22:07)

Nejspíš se ta tvrdohlavost týká mně :D protože podle mě je to jedno plemeno ...chov norika ve slezsku je prostě jen chov norika na podkladě importů z Bavorska a Rakouska, jedinej rozdíl je v tom, že na Klokočově se nemísil v takové míře s belgikem jako v čechách takže byl asi nejčistší u nás ...třeba nám tu za čas vznikne chov slezského fríse, slezského tinkera atd :D

Re: Re: Re: Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 5. 2. 2015 22:30)

Máte pravdu :-) Teda mimo té tvrdohlavosti, to si u vás nedovolím soudit :-) Ale ani u koní - SN, žádnou "tvrdohlavou" zkušenost nemám. Možná, když je člověk naladěn na stejnou vlnu se svými koňmi, tak to nepociťuje.

Re: DISKRIMINACE

(Míra, 6. 2. 2015 8:49)

To jste pane "NORIK" napsal naprosto výstižně. I s tou tvrdohlavostí, páč jsem i já někde slyšel, nebo četl, že ji může způsobovat Gidran, jehož krev u těch skutečných SN koluje.

Re: Re: DISKRIMINACE

(linda, 6. 2. 2015 11:56)

Asi mám neskutečné SN, pač tajemného Gidrana kdesi vzádu v původech nedokážu vydolovat ;-) popravdě jsem na něj v PK nikde nenarazila. Kolik ho tam může být, tak promile? Super koření :-D

Masakr mezi ch....

(Jindriska, 6. 2. 2015 14:22)

Co: Setkání slezského norika
Kdy: 28.2.2015
Hodina: 12:00 hod.
Kde: Skanzen Krňovice, Královéhradecko
U: Třebechovice p.Or.
CoCo: 1. Genetické zdroje - MZe, ing.Tereza Musilová, kol.(navštěvuje svazové schůze, výklad všeho kolem GZ)
2. Hřebci - SCHCHK, ing. Martina Kosová, kol.(všechno, co může poskytnout a co vás napadne)
Vstupné 50,-Kč, v areálu skanzenu.
Občerstvení k zakoupení.
Více na
http://www.centrum-slezsky-norik.cz/?POZVANKA-na-setkani-slezskeho-norika-28-2-2015/105

NORIK

(NORIK, 4. 2. 2015 20:44)

ZAJIMALO BY ME KTEROU CHYTROU HLAVU NAPADLO ŽE NA ŠUMAVU SE NEHODI ŽADNE JINE PLEMENO NEŽ SN ? TOMU SE ČLOVEK MUSI OPRAVDU SMAT , TAKE BY ME ZAJIMALO KDE DNES TAHA PAN J. D. ? NEKTEŘÍ MI PŘATELE KTEŘÍ TAHALI NA ŠUMAVE I TŘICET LET BY SE RADI PŘIJELI POUČIT MOŽNA BY JIM PAN D. RAD PŘEDVEDL V ČEM JE SN LEPŠÍ NEŽ JEJICH KONE , TOHLE VŠECHNO AKORAT URAŽÍ LIDI KTEŘÍ TUTO PRACI NA ŠUMAVE DELALI , TO ŽE VYSPELE STATY PODPORUJI TĚŽBU V PARCICH KONMI JE JEDNA VEC ( V NAŠEM POSTKOMUNISTICKEM STATE KDE FUNKCIONAŘI KONE LIKVIDOVALI A DNES JE JAKO ZACHRANUJI TO ASI NIKDY NEBUDE) , ALE ŽE SE NA ŠUMAVU NEJVICE HODI SN TO JE NECO CO BYCH POPSAL POUZE SPROSTYM SLOVEM ,

svod-zkoušky tříletých klisen 2015

(Josef, 2. 2. 2015 19:59)

Zná již někdo termíny a místa kde se budou konat.Děkuji

Re: svod-zkoušky tříletých klisen 2015

(Míša, 3. 2. 2015 17:43)

Termíny a místa výkonnostních zkoušek budou určeny ve čtvrtek, 5.2. , kdy má schůzi RPK. Ihned, jak to bude možné je zde zveřejníme.

Re: Re: svod-zkoušky tříletých klisen 2015

(Josef, 4. 2. 2015 19:28)

Děkuji za informace

Hřebci

(Míra, 24. 1. 2015 16:14)

Kampak nám pro letošní sezonu zmizeli hřebci SN s licencí pro norické klisny? Biskup atd........

Re: Hřebci

(Míša, 24. 1. 2015 19:16)

Díky za připomínku, hned to napravíme. Je to jinak v zápisu u plemenných hřebců, na tento rok se nic nezměnilo - teda nemám takové informace, že by mělo být něco jinak.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »