Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(linda, 3. 12. 2014 8:50)

Tak jestli je to o tom, jak kdo označí sám sebe, nemá nikdo právo jiné přezíravě označovat "hobby", pač se oni mohou cítit být stejně tak "profi".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(Míra, 3. 12. 2014 8:55)

No přesně tak...učit se budeme celý život a o tom to je.Já osobně si budu chovat na své noričce noriky a nepřestanu, i když nedostanu ani korunu :-). A když nám seberou do SN všechny hřebce, našetřím a vyrazím do Rakous.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(linda, 3. 12. 2014 9:10)

Míro, ode mne palec nahoru, protože přesně chovatelé noriků jsou v tomto státě ti, co zaslouží potlesk, že to v tom "dotačním zvýhodněném okolí" ještě nevzdali. Ať se daří.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(Míra, 3. 12. 2014 9:22)

Děkuji, totéž přeji i Vám a hlavně koním...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(Jindriska, 3. 12. 2014 9:55)

Zvolili si plemeno. Řada z nich podlehla kouzlu dotací a jak zmínil kdosi, navýšili počty klisen v SN.
Mimoto pokud se na ně nevztahuje dotace na čistokrevnou stejnosměrnou plemenitbu (já to nevím, chovám SN), tak je mi líto, že si ještě u odborného svazu sami nevyjednali podporu - na cokoliv, třeba na to, že jsou, jak píšete , dobří.
Ale no dobře, asi na chov koní použijí dotace na pastevně odchovaný skot a trvalé travní porosty, nebojme se mluvit o realitě, z čeho řada hobby chovatelů financuje svoji srdeční záležitost. Nebo z fabriky, jako to bylo v minulých režimech, to je oukej, kolikrát tito chovatelé "na vedlejšák" zachránili chovy nebo dovezli koně, ale neudrželi. Došly prachy, došli koně, neměli význam. Čerpám z historie popsané většími kapacitami, než jsem já.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(linda, 3. 12. 2014 10:37)

Zkreslujete skutečnosti. Kdejaký chovatel GZ čerpá současně dotace na pastvu v LFA, plus levné seno z těchto dotovaných lokalit. Samozřejmě i profichovatelé. Plus, že mají ještě tu GZ dotaci. Vy na horách snad ne?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(linda, 3. 12. 2014 18:59)

" kolikrát tito chovatelé "na vedlejšák" zachránili chovy nebo dovezli koně, ale neudrželi. Došly prachy, došli koně, neměli význam."

A? Ti jejich koně nedali potomky, na kterých choval dál někdo jiný? Takže proč by neměli mít význam? Jindřiško, ani vy, ani já, ani nikdo jiný nemá jistotu, že na jeho odchovech někdo další chovat bude, včetně toho, že se chovu toho stejného a se stejným pohledem na věc bude po nás věnovat někdo jiný z rodiny. Každý jsme jenom malý kamínek v mozaice a jak významný, je jen na štěstí - jaké majitele budou mít jeho odchovy a kam to posunou dál. Trochu pokory nezaškodí - kdo dneska gróf, zítra nikdo. Stačí sledovat vývoj v chovu za posledních drobných cca 20 let, netřeba daleké historie.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

(Jindriska, 3. 12. 2014 20:46)

Lido, já se s vámi nepřu. Dobře jsme se v informacích doplňovaly a děkuji za diskuzi.
Než jsem byla vyzvána ke sdělení, tak jako Alois chtěl něčím upozornit, i já jsem tu na něco upozornila (Atos a další), ale pokud to je oukej, tak proti tomu žádná. To, že se neztotožňuji s nadáváním, aniž bych nabídla jinou variantu, je asi společenský průšvih. Přesto - stále mne moje práce baví a doufám, že to bude vidět na koních.

Co nás spojuje

(Jindriska, 3. 12. 2014 20:52)

Vracím se na začátek a sice si opakuji, že nás tady SPOJUJÍ CHLADNOKREVNÍCI.

Nelhat

(Jindriska, 3. 12. 2014 0:12)

K dispozici informace
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Projekt-Navrat-chladnokrevnych-koni-na-Sumavu-se-vraci-k-puvodni-myslence-344548

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Sprava-NP-a-CHKO-Sumava-nabizi-k-prodeji-kone-vcetne-vybaveni-348069

Odpověď

(Alois, 2. 12. 2014 14:01)

Tak jem četi Vaší odpověď paní Svobodová,ale bohužel mě to nic nepřineslo.Je toho hodně o ničem.
-studie v ŠNP dopadla velice dobře,ale jenom z důvodu že ztráta (kterou zaplatíme mi dňový poplatníci)byla "jen" 4.5 mil. korun a to,že se nebrání ředitel práce koní je snad logické ale ,aby zjistil práci dlouhodobě o tom se nezmiňuje což je pochopitelné.Studie podle Vás byla vytvořena pro vybraná plemena,moc by mně zajímalo zda se bude někdo zajímat jestli tahá valach SN,Čmbk nebo je to polák.Toto je utopie.Též by mně zajímalo jak Vaše studie (jinak bych to nazval sesumírování toho co již bylo napsáno) ovlivnila těžbu dřeva v ŠNP.
-pro Vás není asi důležité kolik který hřebec připustil klisen,ale víte že jsou i hřebci kteří byly zařazeni do chovu a nemají za 3 roky připuštěnou ani kobylu ?Též píšete jak se zvyšuje počet SN,ale je to logické protože po uvolnění genů došlo kvelké migraci klisen norických do SN až v letošním roce to snad bylo zastaveno,též si přečtěte jací a kolik bylo nakoupených hřebečků v letošním roce- jen čmbk a SN ,jsou za tím dotace ?A komu jde o čistokrevný chov je snad jasné,z čeho je placená slavná ASCHK snad víte.
-navýšení počtu koní v lese.Doufám.že myslíte je ty,kteří se touto prací živí celoročně nebo počítáte i ty ,kteří např. jako já tahají třeba jen týden v roce (např.pro obec?).Určitě to víte tak se nestyďte to zveřejnit.Nemůžete napsat jen,že se zvedl jejich počet a nevědět o nich.
-k hřebci Atos-já Vám nezakázal se o něj zajímat jen jsem Vám to doporučil,ale z Vaší odpovědi vyplývá,že tam dělaly zkoušky starší hřebci ti co to uměly?To teda nevím ale je mi to divné.
-rekvalifikační kurs-velice mě zaráží jak jste propagovala kurs na chladnokrevníkách a nyní ho kritizujete?
Závěrem bych chtěl napsat,že můj příspěvek chtěl jen upozornit na situaci v chladnokrevném chovu a na to aby jste lidem nemazali med kolem pusy a nelhali jim (nejste jenom Centrum ale jsou to i tzv. odborné svazy).
Jinak musí plně souhlasit s panem Fanóšem.

Re: Odpověď

(Jindriska, 2. 12. 2014 23:46)

Aloisi, tak to je mi líto, že je to o ničem. Tak to nemá smysl psát další odpovědi. Ráda jsem Vám slušně odpověděla a ráda se od Vás dozvím, čím můžete ke zlepšení v chladnokrevném chovu přispět Vy osobně, jaké máte návrhy. Tuším, že máte dost zkušeností a nápadů a takových osobností je nedostatek.

Nezajímavé

(Fanóš, 2. 12. 2014 18:48)

To jsou názory jedné paní.Vážená Jindřiško.Jestli nějací chladnokrevníci budou za čtyři generace vypadat jako gidran,tak to budou SN. Mají k tomu nej předpoklady a to nejen pro to,že původně vznikli z lipicánů a jiných teplokrevníků.Pokud někdo chladnokravníky zdevastuje,tak to nebudou menší chovatelé ze zemského chovu,ale sdružení jako ASCHK a možná i to vaše.Takové subjekty mají ve všem pravdu a jdou si za svým,i když to stojí -za nic.Ne každý,kdo má na něco živnosťák je profesionál.Živnosťák profíka nedělá.Hezky to napsala Linda i Míra.Jestli něco udrží chlaďáky,tak láska,obětavost a selský rozum.Živnostenský list to nebude!

Re: Nezajímavé

(Jindriska, 2. 12. 2014 22:57)

Vážený Fanóši, zase máte pravdu. Jen v jednom ne - Centrum nikoho nepřesvědčuje, ale také uznává vedení knih Asociací. Prostě si jde jen svojí cestou, jak nejlíp dovede skupina lidí, kteří se aktivně domlouvají na valné hromadě. A představte si, že je jich sdružených převážně bez živnostenského listu. Na cestu ASCHK se musíte zeptat u asociace.
V každém případě ta pravda spočívá v tom, že za každého hovoří výsledky a činy. Kecat můžeme všichni strašně moc... I tak vám děkuji za komunikaci, je určitě přínosná.

Atos

(Alois, 10. 11. 2014 22:23)

Vážení,po delší době jsem pročítal weby o chl.koních.Zjistil jsem,že to je katastrofa.Mám pár připomínek a to prvně k paní Svobodové.Nelíbí se mi,že se zajímáte o chov Čmbk a to hlavně o hřebce Atose.Myslím si,že komise rozhodla správně je třeba si uvědomit,že typ koně nedělá jen obvod holeně (hřebce jsem viděl jen na foto),jaká je komise není třeba polemizovat tu si zvolili chovatelé sami a jestli dobře nebo špatně je věcí názoru.Jestli nebyl hřebec připraven na základní zkoušku je zase chybou majitele,já když jedu na ZV klisen tak se mně také nikdo neptá jak ji mám připravenou.Mně by paní Svobodová více zaujalo,kdyby jste nám mohla napsat výsledky Vaší studie ohledně práce chl.koní v lese.Myslím,že za 2 roky co Vámi byla tato studie napsána by měly nějaké výsledky být.Zatím vím jen jak to dopadlo na Šumavě.Též by mně zajímalo kde jsou všechny sliby ,které byly dány chovatelům třeba ohledně výkupu hřebečků ZH Písek.Na valné hromadě bylo slíbeno,že ZH vykoupí 30 hřebečků.že ti co nebudou vybráni do chovu budou pracovat v lese.Když toto kritizoval pan Malát v Jezdectví tak jste o něm napsala,že zaspal dobu a že mu ujíždí vlajková loď (asi zakotvila jinde).Též by mně zajímalo kolik lidí,kteří udělali rekvalifikační kurz na kočího v lese v tom lese pracuje.Myslím si,že by bylo pro chovatele přínosnější abychom věděli např.kolik připustil,který hřebec kobyl v minulém roce a kolik se narodilo letos hříbat.Toto jsou fakta daná a ne se jenom dohadovat o blbostech a chovatelům říkat pravdu ať už je špatná nebo dobrá.To co píše pan Pavel o Čmbk tak tomu se je třeba jen zasmát neboť tento člověk neví o chovu vůbec nic.Doufám paní Svobodová,že se v brzké době od Vás dozvíme více podnětných věcí o tom kam kráčí chov chl. koní a Vše bude podloženo fakty a nejenom domněnkami.

Re: Atos

(Jindriska, 23. 11. 2014 20:55)

Milý Aloisi, vy jste mne tak hezky uctivě oslovil a za to i já vás ctím a tak vám ráda odpovím. Atos: zajímat o chov čmB mi asi zakázat nemůžete. Ale já do něho nehodlám "belgikům" fušovat. Rozhodně ne ve výhledu pěti let, než mi/nám dospěje ve stádě ta poslední současná generace SN. To je moje PLUS na rozdíl od některých chovatelů belgiků, kteří fušují do posuzování slezanů a noriků. Zjistila jsem, že moje jedna jediná zadnice zvládne dobře sedět jenom na JEDNÉ židli, dvě židle už je podle lidové slovesnosti příliš...:-). To, že se zajímám o chov chladnokrevníků obecně, belgiky nevyjímaje, jako o typ koně - tak to bude průser, to mi tedy snad, Aloisi, poradíte, kde je hranice. Protože na druhé straně nikdo ani nepípne, když napíši dobrý článek i ve prospěch čmB...ach jo.
Aloisi, mně se zase nelíbí, že mi jmenovitě zakazujete zajímat se o Atose, když moje oči, které každý den sledují řadu koní ve výcviku a ve výkonu a v odpočinku, remonty nevyjímaje, vidí, že je TEN ONEN konkrétní kůň zmatený a nešťastný, co to proboha po něm chtějí!, když on už víc ve svých dvou letech neví, jak s tím vyčůrat. A od toho jsme my, moudří LIDÉ, abychom tomu pod bílým stanem komise porozuměli, co se odehrává.... Já jsem nesdělila, že je komise špatná, já jsem napsala, že je mi líto, že to nepoznala a nedala mu šanci v dalších 60 dnech v Tlumu, kde mimo jiné vylítli jiní hřebci, třeba proto, že neměl spuštěná varlata. Atos byl zjevně plnohodnotný hřebec. Je to jedno jestli tam byl Atos, kdyby tam byl (SN nebo N) Portos nebo jiný mušketýr, tak bych projevila lítost také, protože tím lituji chovatele za to, že je v dobré víře po zásluze potrestán. Chovatel byl připraven hradit test, hradit přepravu, komplikovat si život s hřebcem vedle klisen atd., no nic, já jsem vzděláním jenom veterinář a jenom analytik v jednom socio oboru, ale také všímavá ženská, tak se nezlobte, Aloisi. I u jiných hřebečků jsem viděla další lidské nedostatky. Nechtěla jsem si stěžovat, věřila jsem, že upozorním na něco, co se dá zlepšit, i jsem naznačila návod. Jestli je to pitomost, co jsem k At. napsala, tak si to přeci opravdoví pravověrní chovatelé řeknou, že nemám pravdu, že se mezi ty ojky nakrátko vyvázaný držáky hromotluk kůň musí smotat jak had, i když se neumí ohýbat ve svém vypracovaném neohebném jelením krku.
Je škoda, že jste viděl At. jen na fotce. Jinak byste věděl, že nedostal už ani šanci se předvést v tahu v saních, takže jak říkáte - je chyba majitele nemít připraveného tříletého koně (klisnu) ke zkouškám, ale hřebec byl dvouletý a čtvrt a v tahu v saních byl připraven určitě...
Já vím, že komisi si zvolili "lidé" z těch, co jim byli nabídnuti. Možná by si chovatelé vybrali jiné autority do komisí, které by jim nabídly profesionálnější výkon soudců, kdo ví. Mně na tom nezáleží, protože to holt musím respektovat jak to leží a běží. Musím (nebo mohu?) respektovat i to, že norický tříletý hřebec Grand byl vyloučen pro jakousi blíže nespecifikovanou estetickou vadu (ne funkční) na předních končetinách, ačkoliv byl jedním ze čtyř kandidátů ve volbě Nejkrásnějšího koně roku 2014 (najdete na stránkách ASCHK) za chladnokrevné pro celou ČR.
Já doufám že čtenářům poskytuji i fakta, nejenom domněnky, jak uvádíte.
Ostatně mám hodně faktů a skutečností ke sdělení, a nejsou vždy líbivá a také jsou i někdy moc dobrá, ale jsem si vědoma, že by jejich zveřejňování vedlo k řevnivosti a to už opravdu nechci, promiňte mi to.

Re: Re: Atos

(linda, 23. 11. 2014 21:49)

Jen bych chtěla dodat, že obojí ( proč nebyl vybrán do testu Atos ani Grand) je specifikováno zde na stránkách http://www.schchk.cz/fotoalbum/odchovy-a-testace-hrebcu/zzv-hrebcu-a-predvyber-do-testu-dvorka/

Re: Re: Re: Atos

(Jindriska, 23. 11. 2014 22:48)

Děkuji. Já fakt nevím, jak hodně je nedorostlý dvouletý hřebec "netypický" pro čmB, co je konkrétního za "špatným postojem" a "utvářením zadních končetin" čmB. Ale roky jsem poslouchala nářky chovatelů na tenčící se holeň a nutnost přilít krev nějakým importem, čímž se potomek vyřadí z genetických zdrojů....a dotací jako podpory státu na čistokrevný chov. No je v tom trochu rozpor, ale to není moje starost.
A možná vy stálo za to, kdyby se komise pídila u veterinářů, čím je ta pakost způsobená a na co má vliv. Já to vím, ale není to moje starost.
Mně osobně vadí u hřebce, který má být nositelem genotypu, že má mizernou povahu, nepodá výkon a je na pohled deformovaný, co ovlivňuje jeho výkon. Ať je to belgik nebo norik.

Re: Re: Re: Re: Atos

(linda, 23. 11. 2014 23:57)

K tématu pakosti ( návní kosti)
http://dominika-svehlova.cz/nemoci15.php

Re: Atos, ad Výsledky studie

(Jindriska, 23. 11. 2014 22:09)

Milý Aloisi, také na toto vám odpovím. Jestli jste tedy četl studii celou až do konce, tak to jsem ráda. (Přístupná na internetu.) Tak to jistě víte, že je psaná pro uplatnění soukromého sektoru, nikoliv na zaměstnanecké poměry a že je psaná na výhled postupného a trvalého budování příležitostí po "X" let. Že se v ní píše i o použití různých technologií, i turistickém ruchu a bydlení a věkové skupině pro projekt vhodné. To, že studii někdo uchopil jako příležitostnou předvolební kampaň (byli na její realizaci interesováni dva kandidující senátoři :-) mimo vliv autorského týmu), tomu tempu realizace ve stylu "hop na krávu a je tele" jsme nedokázali zabránit. Je nám to líto, jsme chovatelé, nejsme politici. Ale ujišťuji vás, že dosud jsme vynaložili úsilí stav věci změnit ve prospěch chladnokrevného chovu SN, čmB. Pro polské koně bohužel ne, přeci nepůjdeme proti sobě samým, těm reklamu vytváří asociace protěžováním v chovu a mediální pozorností. A tak to asi má být, myslím, že to řada chovatelů akceptuje a nevadí jim to.
A teď mi řekněte (jak jsem už uvedla jsem všímavá ženská a něco mi mohlo uniknout), čím jste přispěl vy pro chladnokrevný chov? Máte za sebou jistě vlastní zkušenost s vynaloženým úsilím pro chladnokrevníky. Ráda s vámi budu sdílet vaši radost...
Vy víte, jak to dopadlo na Šumavě. To je super, tak snad se shodnem na tom, že jste tam kvůli "Návratu koní na Š" byl také minulý víkend jako já Svob., takže máte přesné info pro cizí uši a že víte, že jsou soukromníkům dveře otevřené..........v parku, v obcích..................
a je jen na jejich iniciativě, jak se přihlásí parku se svojí živností na turistický ruch a domluví si těžby na koně, hiporehabilitaci, ale rychle - sezona začíná a návštěvníci čekají.
Ve studii se nikde nepsalo, že by park měl nakupovat koně, ale psalo se, jaké pobídky by měl park nabídnout k vzájemné spolupráci se živnostníky, kteří mají koně v pořádku, vědí, co je reklama a solidní vystupování, sjednávání zakázek, komunikace s veřejností, aby to bylo schůdné a hlavně pro česká plemena, včetně pojištění zodpovědnosti při nehodě. To, že park nakoupil koně, byla otázka čerpání peněz na projekty, které šly mimo studii a nebyly v ní popsány. To byly akce zemského hřebčince a ekonomiky parku. Takže v ní nebyl scénář na ekonomický propadák, který způsobilo spojení "modré" a "oranžové" strany. Současný dosazený ředitel "ranhojič" pan Hubený není členem stran a je to ochranář celou duší, proto po konzultaci s managmentem nezavrhl původní verzi více příležitostí soukromým koním na Šumavě. Ale je to šéf státní firmy a tak se zodpovídá za námi svěřené koruny státu v daních a spočítal, že největší ztrátová položka byla za zaměstnanecké platy kočích a za odměny konkrétních jmen z hřebčince a univerzity alias realizačního týmu. Pokud někdo nalhával chovatelům, že se uplatní jejich chovatelský výsledek - hříbě na Šumavě, tak tím možná měl na mysli výkrm koní k masným účelům, jak zaznělo na radě genetických zdrojů v roce 2013 od jednoho inženýra/chovatele hovězího, spřízněného s docentem z JČ univerzity, proti čemuž jsem se ohradila. Že prý norici vykazují dobré růstové parametry v tamějších podmínkách - proč ne, bezpůvodových koní je tu třetina populace.
Jediný soukromník najatý do projektu (netýká se minitendrů) se svými koňmi na smlouvu byl produktivní, štval lesníky vyžadováním práce v těžbě u turistických cest, vydělal parku na turismu ony zveřejněné ziskové položky a byl první propuštěn :-(. Ale pozitivní příklad zasel a tak je to teď umožněno dalším. Takže neváhejte, kdo máte zájem s genetickými rezervami odejít na Šumavu a pracovat tam a volejte panu řediteli Hubenému nebo paní Mullerové, kontakt na webu parku. Neobracejte se na náměstky, není to v jejich kompetenci a navíc mají v živé paměti různé existence s nedobrou pověstí v době Kirillu, takže se nechtějí angažovat.
Takže shrnu - na Šumavě to dopadlo dobře, všechno dobré konec dobrý, jen to prostě jako každý jiný projekt má časový interval delší než "včera dnes a zítra" a není to bez práce. Jako všechno.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54

následující »