Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mazání koní z PK

(linda, 11. 12. 2017 12:14)

Jen malá připomínka k vedení plemenných knih, které vede ASCHK.
Nelíbí se mi, že z ní mizí i koně uchovnění s úspěšně složenými ZV - konkrétně se toto týká i klisny z našeho chovu - SN 54/626 Samara po Neguš. Za takovými klisnami, s uvedenými mírami a výsledky ZV je chovatelská práce a patří do portfolia jak svého otce, tak i matky. Že PK po čase neobsahuje nechovné hřebce a valachy, se dá pochopit, ale uchovněné klisny ( něčí dcery) by z PK mizet neměly. Svým způsobem ji to znehodnocuje.

Linie Hubert Nero

(Petra Horváthová, 31. 10. 2017 10:42)

Zdravím všechny chovatele a milovníky SN. Chtěla bych se zeptat, zda je nějak zajištěno pokračování linie Hubert Nero, zda jsou vykoupeni nějací hřebečci s předpoklady na uchovnění, s úhynem plemeníka 2959 Habas přišel chov SN o posledního žijícího plemeníka této linie, což je velká škoda a významná ztráta. Není nějak v rukou svazu v takovéto situaci nařídit majiteli takovéhoto zvířete jeho zařazení do inseminace, aby byl zajištěn dostatek potomstva? Přijde mi to veliká škoda, abychom takto přicházeli o pokračovatele takovéhle významné linie (2415 Hugo, Hubíři ...).

Re: Linie Hubert Nero

(linda, 1. 11. 2017 10:43)

V testu v Tlumačově je hřebec Gabriel po Habas. Jinak mám za to, že žijeme ve svobodné společnosti a nelze soukromému majiteli hřebce cokoli nakazovat, hlavně pokud nelze zaručit v pořádku vrácení hřebce z inseminace ( viz Nacho Salazar). Sám Habas byl od počátku soukromý, stál u 3 majitelů a potomky měl. Co z mého pohledu je reálné, pokud jde o poslední hřebce ohrožené linie - pokud se ho majitel rozhodne prodat, měl by to oznámit dostatečně veřejně, případně přímo Svazu, aby měly možnost ho koupit hřebčince ( možnost inseminace) nebo takové soukromé osoby, které jsou schopné mu zajistit dostatečnou základnu klisen k připouštění.

Re: Re: Linie Hubert Nero

(Tom, 6. 11. 2017 21:49)

Svobodně budeme mít za chvíli dvě linie. A ještě svobodněji budeme příbuzensky připouštět :D.

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:06)

Á, věštec. Co ví, jak vše bude. Jak nás děsili po roce 2000, že nám vyhyne Bravo. A kolik jich je :-D

Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 8:28)

Víte, ono je to dvousečné. Nemusí se manipulovat jen majiteli hřebce ohrožené linie, aby ho zdostupnil podle libovůle majitelů klisen. Dají se i dotace na klisny nastavit tak, že budou mnohem výraznější ve prospěch klisen pouštěných hřebci ohr. linií ( na převážení za hřebcem přes celou republiku třeba), ale jen symbolické na ten zbytek. Ty úvahy už tu byly. Tak do toho rýpejte, třeba se dočkáte.

Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 10:53)

Já třeba s klisnami cestuji na ne zrovna krátké vzdálenosti, ale pokud jedu s klisnou přes 5 hodin jednu cestu, je pro mě výhodnější klisnu u hřebce ustájit. Bohužel u Habase mi to nebylo doporučeno. Takže to není o nás majitelích klisen, že bychom nebyli ochotni cestovat, je v tom i druhá strana, bohužel.

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 13:49)

Tak já mám pohled zase ze své strany. Když byla Randolf zařazena mezi ohr. linie a její hřebci do GZ, se zvýšenou dotací na klisny, jako majitelce Regenta mi přistáli na dvoře 3 chovatelé z vesnice nedaleko ( dva z toho aktivní) s tím, že na něj jdou podívat a že " by Svaz měl majitelům těchto hřebců nakázat, aby je dali k dispozici na stanici, kde se více pouští anebo do inseminace". O pár let později, když Regent odjel na stanici do V. Karlovic, kam ti chovatelé jezdí pouštět, kupodivu nevyužili tohoto hřebce, ale pustili Steimanem. Vrtkavá je přízeň chovatelů, většinou je kolem všeho spousta úvah a nic víc. Na stejné stanici stojí hřebec ohr. linie a běžný hřebec, a kolik jich pustí tím běžným, ikdyž není problém z hlediska příbuznosti a temperament obou je srovnatelný.
Mě jen udivuje úvaha "majiteli hřebce něco nakazovat". Proč ne úvaha "nakazovat majiteli klisny"? Nakonec ten hřebec je cenný ohrožený genofond, klisen až tak málo není...

Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 14:01)

Polopaticky vyjádřeno: Majitel klisny nemá odvahu na pár dní po dobu připouštění svěřit svoji klisnu do ustájení v místě, kde je hřebec - a majitel hřebce ohr. linie má mít odvahu ho zapůjčit jinam na celou připouštěcí sezonu nebo déle? Když to "nedopadne", co pak s tím?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 15:45)

Liduš, Regent už je pro mě opravdu hooodně hooodně z ruky. O Habasovi jsem přemýšlela dlouhou dobu, ale byla jsem varována, ať tam kobylu nenechávám (od více lidí) natož kobylu s prckem. Kdyby mi to řekl jeden člověk, tak ještě přivřu oči. Já zatím nemám možnost jezdit s kobylou 150 km obden na připuštění, třeba časem. Tady stačilo třeba jen nechat hřebce odebrat, pokud u majitele nejsou podmínky pro ustájení klisen. Určitě majiteli nikdo nemůže nařídit, aby půjčil hřebce do neprověřených podmínek, myslím, že je tu spousta chovatelů, kteří jsou spolehliví a u kterých mohl hřebec část sezóny pobýt.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(Petra H., 7. 11. 2017 15:49)

Druhá věc je, že málokterý majitel hřebce je ochoten riskovat ustájení klisny s malým hříbětem. Měla jsem takto klisnu u Nippura a nepřála bych nikomu vidět, v jakém stavu jsem kobylu a hlavně hříbě našla při neohlášené návštěvě po pár dnech.
Tímto se výběr hřebce také velmi zužuje, navíc cestovat s hříbětem několik hodin je pro prcka také riziko. Naštěstí jsou chovatelé, kterým mohu kobylu svěřit bez nejmenších obav.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 19:24)

Já bych nechala Habase už spát, bude Gabriel a věřím, že bude dle majitele chovatelům určitě dostupný.
Jiná věc je, že nemůžu od nikoho očekávat a chtít, aby mi vyšel vstříc - to je každého jen dobrá vůle a nemusí ji mít. Stojím -li tak silně o konkrétního hřebce - a vím, že tam není možné ustájení s hříbětem, dám kobyle rok pauzu, aby tam jela bez hříběte. Plus cokoli dalšího kolem toho řeším s majitelem toho hřebce - tyto stránky mi v tom nijak nepomůžou.
Taky je třeba vzít v potaz, že ne každý chl. hřebec jde odebrat, nebo má semeno vhodné pro inseminaci. Jsou i takoví, co mají problém skočit živou kobylu..

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linie Hubert Nero

(linda, 7. 11. 2017 20:00)

Tady je totiž ještě ta skutečnost, že soukromý plemeník není totéž co hřebčincový, u kterého je jasné, že pouštět bude, pokud to půjde. U soukromých se může stát, že majiteli je fuk, jestli hřebec bude pouštět - může ho mít na práci, nemusí mu ani obnovit licenci. Případně ho má na své klisny s žádným zvláštním zájmem pouštět cizí, natož je ustajovat. Nebo ani držet plemeníka hřebcem, jako se stalo u Habasova polobratra Harma, který byl do roka valachem, pač ho majitel koupil jako koně pro sebe, ne pro plemenitbu. Nic z toho nelze majitelům zazlívat, je to jejich soukromé vlastnictví. Stejně jako se nikdo nepozastavuje nad tím, že někdo koupí uchovněnou tříletku, zařazenou do GZ, a za celý život ji nepřipustí, pač ji nekoupil na chov. Tak to prostě je - a nevidím v tom nic špatného.

Svod ve 4 letech

(Monika , 29. 10. 2017 21:50)

Zdravím, jdu si k vám pro radu. Mám klisnu (na jaře 4 roky). Letos jsem s ní neudělala svod ani zkoušky kvůli úrazu. Alespoň ten svod jsem s ní chtěla ve 3 letech udělat. Je možné zaplatit si komisaře, který by mi klisnu poměřil ještě letos doma, nebo musím na oficiální svod, příští rok? Díky

dotace - a chování kočích a jezdců

(jiri, 28. 10. 2017 18:16)

zdravím
nevíte o tom někdo něco - dneska se ke mně donesla zpráva že snad kvůli velkejm sporům v svazu tepláčků a teď i ve svazu chlaďáčků uvažuje ministr o zrušení koní jako zvířat pro dotacy na pastvinách ? je to pravda-víte o tom někdo něco??

humpolec

(David, 2. 10. 2017 20:56)

jedna velka komedie tech starych dedku co to tam měli na povel.kteri mají pravidla jak se jim to hodi a ne jak jsou stanoveny a preferuji hřebčíny a soukromnici mají smulu.Divaci nikde,vlajky zadne a vyhrymizerne,fakt pekna republika.

Re: humpolec

(Petra, 11. 10. 2017 13:00)

Mě by zajímalo, kdo vymýšlí pravidla. Docela mě překvapilo a pozastavila jsem se nad tím, jaktože v těžkém tahu na váze 1800 kg soutěží teprve čtyřletá klisna. Bez ohledu na to, odkud byla a kdo s ní jel, mi to přijde nevhodné, vzhledem ke stáří koně a plemeni, které je pozdnější. Přijde mi nanejvýš nevhodné takto mladé zvíře zatěžovat v takovéhle soutěži. Měla jsem za to, že v těžkém taho může soutěžit kůň starší 5 let.

Re: Re: humpolec

(Míša, 11. 10. 2017 13:11)

Máte pravdu - ale 5tiletá hranice věku je v TT jednospřeží. Ve dvojspřeží je to koně v daném roce tříleté a starší.Vše je na úvaze kočího.

Re: Re: Re: humpolec

(petra, 13. 10. 2017 10:14)

hranice 5 let v těžkém tahu je jen v samostané soutěži v těžkém tahu( finále v Pardubicích) v kombinované soutěži je přístupná i pro koně od 3 let a jen na uvážení kočího na jaké váze bude končit

Re: Re: Re: humpolec

(Petra, 16. 10. 2017 10:56)

Však ona klisna šla v jedničkách. Mě přijde zvláštní, že kůň v samostatné soutěži TT může soutěžit až od 5 let a v kombinaci je to jedno. Nebylo by rozumnější vše nějak sjednotit s ohledem na koně?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37

následující »