Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diskuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 28. 2. 2017 10:21)

Dobrý den,
ano možná je to zavádějící, ale stále jsou to zvířata na která stát vyplatil určitý finanční obnos jako na genetický zdroj. S provázaností obou populací se budeme potýkat ještě několik generací a nakonec s největší pravděpodobností budeme nuceni přiznat, že tento krok nebyl dobrý. Vím , že systém podpory SN je pro N likvidující a stejně tak si uvědomuji, že populace N v ČR je specifická a s největší pravděpodobností odlišná od populace rakouské. V současné době ale není v ničích silách to změnit. Chovatelé N prostřednictvím své Rady PK mohou přijít s argumenty specifičnosti tohoto plemene, nutnosti jeho ochrany a podobně. Netuším, zda je zde k tomu vůle. Na Valné hromadě Svazu bude (pokud vše dobře dopadne) představena studie zabývající se právě genetickou provázaností všech tří plemen.

Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Míra, 1. 3. 2017 16:29)

Dobrý den a děkuji za reakci. Pro noriky není až tak likvidující systém podpory SN, jako ten fakt, že na úkor N byla "papírově" rozšířena chovná základna SN. Potomci např. rakouských noriků připuštěných na norickou klisnu byli zapisováni do PK SN a to snad nejhorší bylo provedeno stran RPK SN v roce 2005, kdy bylo jednorázově "převedeno" asi 30 hřebců do PK SN, aby byly splněny podmínky GZ SN . Chovatelů noriků se nikdo neptal. Je faktem, že někteří hřebci měli v původu slezské klisny, ale těch bylo minimum. Oproti tomu např. Fuad z Netolic 9, 10, 11 měl oba rodiče norické, stejně jako Hubír, Hubír 3, 10, 13, Streiter z Lán 5 a další. Takto, dle mého názoru, postupováno být nemělo. RPK SN měla prosazovat chov na slezských klisnách, jenže to by trvalo dlouho. Tak došlo v chovu N ke svízelné situaci a v PK zbylo něco málo přes 20 hřebců. Nedovedu si představit takový postup např. u chovatelů psů apod., to by byla revoluce, soudy.....
Pokus se týká chovu v Rakousku, tam došlo ke změně a nevím jestli bude výhledově možnost importu rak. hřebců. Jejich trend jsou už jiní koně, než původní norici. Tihle mají ušlechtilejší hlavu i celkový vzhled a jsou častěji a častěji využívání k jezdectví. Ostatně tenhle trend je u koní chladnokrevných i jinde v Evropě (Belgie, Holandsko) . Práce v tahu pro koně není, tak se chovatelé snaží udržet chov s využitím koní tímto směrem.
Pokud se týká RPK není zpětná vazby na chovatele a jak jsem tady již jednou psal, jedna VH za rok nestačí. Sama vidíte, že kromě Vás tady v podstatě z funkcionářů nikdo nediskutuje a to je špatně.
Studii o provázanosti chladnokrevných plemen si rád přečtu, ovšem uvítal bych raději studii o tom, jak se situace v chovu vyřeší. Osobně si myslím, že jsou dva možné způsoby:

1. Provést celkovou revizi PK N a SN a zařadit hřebce podle skutečného původu a genů do příslušných PK. (což by byla práce hodně náročná).

2. Ponechat možnost používání "slezských hřebců" v chovu N, samozřejmě s ohledem na jejich parametry a skutečný původ.

Jsem toho názoru, že každý ať si chová co chce a jak chce, ale jsou také určitá chovatelská pravidla a normy a ty je třeba dodržovat. Hlavně by měl být prioritní názor většiny chovatelů, jak má plemeno, které chtějí chovat, vypadat.

Hezký den přeji Míra

Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Alois, 3. 3. 2017 18:38)

Dobrý den,chci reagovat na odpovědi na můj dotaz.Paní Kosová asi jste špatně pochopila můj dotaz,chtěl jsem jen vědět zda Váš výrok,že můžou být v obou knihách jak v SN tak v N zapsáni soukromí hřebci zda byl na RPK schválen a na jakém argumentu a co jsou vlastně soukromý hřebci,když již hřebčince nejsou státní.
Hlavně se mi ovšem jednalo o předvýběru hřebců.To jsem se jen dozvěděl co si myslí p.Šanturová.Bohužel UCHS je stále ASCHK,která zodpovídá za chov a šlechtění a ta tento předvýběr vyhlásila pro všechny PK,které vede tak já si myslím zase něco jinýho.Svaz a RPK jsou jen poradní orgány ASCHK.Ale nejvíce ze všeho mě mrzí.že můj dotaz byl zde měsíc a kdybych se nevyjádřil znova tak se nikdo neozval.Jinak pan Míra velice pěkný příspěvek ze kterým souhlasím.Závěrem přeji Všem mnoho chovatalských ůspěchů a vedení Svazu a členům RPK (všch tří plemen)nekomplikujte nám chovatelům již tak těžký život a více si chovatelů (těch pravých) važte.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předvýběr hřebců

(Martina Kosová, 5. 3. 2017 12:40)

Dobrý den,
hřebčince byly transformovány na státní příspěvkové organizace, tudíž jsou stále organizačními složkami státu a proto dle mého chápání jsou jejich hřebci státním majetkem... Mohu od právníků zjistit víc, jak to ve skutečnosti je.
K druhému dotazu- ASCHK je uznaným chovatelským sdružením, ale stále se musí řídit platným řádem plemenné knihy, který s akcí typu hromadného předvýběru hřebců nepočítá.
Za prodlevu v odpovědi se mohu omluvit pouze sama za sebe, důvodů, proč jsem více než měsíc forum nesledovala bylo víc. Proto je s důležitou otázkou vhodnější využívat emaily Rad, nebo předsednictva. Pokud zvolíme formu registrovaných diskuzí, předpokládám, že dotazy budou směřovat i na emaily zainteresovaných a informační kanály se zrychlí.
A k poslední Vaší poznámce- prosím buďte konkrétní v čem komplikujeme chovatelům život a my to přestaneme dělat. Já osobně určitě.
Díky a stejně tak Vám přeji jen úspěchy v chovatelské práci.

dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 5. 2. 2017 15:25)

Dobrý den, prosím kde lze najít informace k vyjádření /tedy pokud existuje) k odeslanému Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK v květnu 2016? Předem děkuji za případné info

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Viky, 8. 2. 2017 20:31)

Nemohl by mi někdo sdělit jak to dopadlo s linií 41 Norbert u SN? Moc děkuji

Re: dotaz k Dopisu SCHCHK směrem k ASCHK

(Míša, 9. 2. 2017 20:56)

Dobrý večer, žádnou odpověď svaz neobdržel

Pozvánka na setkání

(ing.Radko Novotný, 31. 1. 2017 18:40)

Pozvánka na setkání pořadatelů ,rozhodčích a závodníků z oblasti Čech k řešení připomínek na průběh soutěží chladnokrevných koní od roku 2017- včetně.Setkání se koná 12.2.2017 od 15.00 hod.v restauraci ,,U Káji Maříka ,,v Mníšku pod Brdy.Obdobné setkání účastníků z oblasti Moravy již proběhlo.Připomínky z obou oblastí budou předmětem jednání na předsednictvu svazu chladnokrevných koní.

Re: Pozvánka na setkání

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:48)

Pane Novotný, přijmete písemné poznámky? Děkuji za o.

přehlednost fóra

(jiří, 28. 1. 2017 17:33)

Zdravím všechny
a moc bych prosil administrátora tohoto webu aby nějak zpřehlednil diskuzi, protože už v tom je takový chaos že není jasný který téma ještě je otevřený a někdo přispěl a který není. Objevují se taky "navrch" příspěvky dva roky starý a kde se objevujou ty nový ???
DÍKY !!

Re: přehlednost fóra

(Míša, 29. 1. 2017 13:15)

Bohužel diskuzi prozatím nejde vést jinak, než doposud. Když někdo zareaguje na 2 roky starý příspěvek, tak se automaticky zařadí mezi první komentáře ( ale samozřejmě jeho příspěvek je na konci daného tématu ). Aktuální jsou vždy první komentáře, a pokud mají více odpovědí tak jsou až na konci.

Re: Re: přehlednost fóra

(Jindriska, 8. 2. 2017 15:19)

Rada:
Když už je vlákno diskuzního tématu hodně nepřehledné, napište nový nadpis a třeba pořadové číslo a začněte nové vlákno. Ono se "to" odvine samo, není nutné pokračovat v "chcíplé" diskuzi.

Dobrý den,

(Vendula Bojčuková, 28. 1. 2017 21:56)

znáte někdo pravdu, prosím? Nevíte někdo jak vlastně umřel hřebec Bacar ze Zubří, který v roce 2013 pusobil na připouštěcí stanici E.R.C Mnětice a poté záhadně umřel a já se to dozvěděla až loni, kdy jsem po hřebci pátrala a mamka mi to řekla ale že prý nezná pravdu. Předem děkuji za vaše odpovědi a těším se na jakoukoli informaci.(:=)

Sany,plemeny hrebec

(Kartusova Ilona, 27. 12. 2015 17:18)

Pane Andrle,mam jen maly dotaz,vy sam osobne,vzal byste si hrebce Sanyho v takovem stavu a bez ockovani v jakem jste ho predal memu tatkovi i vy???? Vy ne,mam pravdu ze?Prominte,ale je to smutne

Re: Sany,plemeny hrebec

(Fanóš, 1. 1. 2016 21:51)

Jo slečno Kartusová.Pan Andrle si vždy vybírá to nej a Tlumačov mu vždy šel na ruku.Je zajímavé,že hřebčince shání nové stanice a když si jeden známí z Vysočiny zažádal,nebylo mu vyhověno z důvodů negativního hodnocení nejmenovaného hřebčáka ačlena předsednictva čmbk.To je ale překvapení.Vašeho taťku znám jako výborného koňáka i člověka.Bohužel na dnešní dobu je moc slušný.Takže se může stát,že Sanyho vypiplá a o tom nepochybuji a jiný trouba ho zase zdevastuje.Zajímavé je,že to hřebčincům nevadí.

Re: Re: Sany,plemeny hrebec

(Ilona Kartusova, 27. 1. 2016 17:08)

Dobry den,ja doufam ze uz u nas dozije.Budou s Arnoldem pekna para,jen nakrmit,naockovat,udelat krve a dat do poradku kopyta,ty jsou tak spatne ze to hlava nebere.Stve me ze nekteri lide zacali brat jako samozrejmost ze Kartus kona vezme i takoveho a da ho do poradku.

Re: Re: Re: Sany,plemeny hrebec

(Veronika, 2. 1. 2017 16:55)

Mohl být mezi námi ještě mnoho let, ale u vás opravdu dožil.

Re: Sany,plemeny hrebec

(Ivo Heč , 10. 1. 2016 19:39)

Já slyšel že váš tatínek tohohle koně chtěl tak dobře nechápu tuhle otázku, to že nebyl kůň vakcinován za tohle odpovídá snad Tlumačov

Re: Re: Sany,plemeny hrebec

(Kartusova Ilona, 27. 1. 2016 16:06)

Dobry den,nevim od koho mate tyhle informace ze si hrebce Sanyho muj tatinek sam vybral ale skutecnost je takova ze byly tri varianty hrebcu a nakonec byl nabidnut Sany.Kdyby muj tatka tusil v jakem vyzivnem a zanedbanem stavu hrebec je nesouhlasil by s tim.Bylo mu receno ze hrebec je v poradku,kdyz pro neho jel k p.Andrlemu mel sto chuti se otocit a odjet.Ptate se proc to neudelal??? Je to jednoduche,ten kun za to nemuze a muj tatka je hrebcak ktery to dela srdickem!!!!!! Jeste se vas zeptam,myslite si kdyby si opravdu muj otec hrebce vybiral ze by chtel Sanyho???? Ne,chtel by Mazuta2 nebo patriota.Pekny den preji

Re: Re: Sany,plemeny hrebec

(Kartusova ilona, 29. 4. 2016 12:04)

Za ockovani hrebce zodpovida majitel stanice kde hrebec stoji,maji to ve smlouve


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »